Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy czeka nas zima stulecia? Oto długoterminowa pogoda na najbliższe miesiące: styczeń oraz luty. Będzie mroźno i wietrznie

oprac.: Anna Nowak
W najbliższych miesiącach należy spodziewać się częstych opadów deszczu ze śniegiem
W najbliższych miesiącach należy spodziewać się częstych opadów deszczu ze śniegiem Fot. Karolina Misztal
Wraz z początkiem stycznia opublikowano eksperymentalne, długoterminowe prognozy na zimę 2022. Mimo ciepłego początku roku meteorolodzy przewidują duże anomalie pogodowe. Czy czeka nas zima stulecia? Jaki będzie styczeń i luty? Odpowiadamy.

Powrót zimy stulecia. Co czeka nas w najbliższych miesiącach?

Jak w najnowszej prognozie pogody zapowiadają synoptycy IMGW, najbliższe dwa miesiące - czyli styczeń oraz luty - będą dość chłodne i zimowe. Pierwsze opady śniegu mogą pojawić się już na początku nowego roku. Będą one dość gwałtowne, a towarzyszyć im będzie porywisty wiatr. Wszystko wskazuje na to, że niskie temperatury zagoszczą w Polsce na dłużej.

Prawdziwa zima już w pierwszym tygodniu stycznia 2022

Suma opadów atmosferycznych niemal w całym kraju będzie powyżej normy. Początek stycznia przywita nas nieoczekiwanymi opadami deszczu ze śniegiem. Momentami można liczyć na sam śnieg, jednak nie utrzyma się on długo, ponieważ temperatury w Krakowie będą utrzymywać się na poziomie ok. 0-3 stopni Celsjusza. Nocami jednak będą spadać do -7°C, co może powodować powstawanie lodu na ulicach i chodnikach. Niemal przez cały miesiąc należy spodziewać się wiatru wiejącego z prędkością od 9 do nawet 30 km/h.

Największy atak zimy nastąpi w Tatrach. Przyrost pokrywy śnieżnej prognozuje się na 12 cm. W górach wiatr może osiągać prędkość aż 75 km/h.

Temperatura w lutym 2022 w normie. Jak są przewidywania?

W lutym sytuacja z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu nieco się unormuje. Jak podaje IMGW - w całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów, powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0,4 st. C, a górna granica o 0, 8 st. C.

Luty ma być zimowy, stonowany, chłodny i dopiero w drugiej połowie marca mają przyjść roztopy, konkretne ocieplenie – mówił na antenie TVP Info rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

W Krakowie słupki termometrów w dzień będą pokazywać około 3-5 stopni Celsjusza. W nocy, podobnie jak w styczniu, mogą obniżyć się do ok. -6°C. Ucichnie za to wiatr - będzie wiał z prędkością do 13 km/h.

Kiedy należy spodziewać się wiosny?

Pierwsze dwa tygodnie marca będą dość zimne, z temperaturami poniżej normy wieloletniej. Dopiero od połowy miesiąca - jak zapowiadał Walijewski - ma przyjść ocieplenie. Należy się wówczas spodziewać sporych roztopów, co może powodować kłopoty z odpływem wody. Im bliżej kwietnia, tym temperatury będą rosły. Czwarty miesiąc roku ma już być zdecydowanie cieplejszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto