MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego potrzebujemy zdrowych lasów dla poprawy zdrowia ludzi? Powinniśmy współpracować, aby chronić i cenić te delikatne ekosystemy

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Istnieją wyraźne dowody na to, że spędzanie czasu w lesie zmniejsza stres i obniża ciśnienie krwi oraz ryzyko zawału serca.
Istnieją wyraźne dowody na to, że spędzanie czasu w lesie zmniejsza stres i obniża ciśnienie krwi oraz ryzyko zawału serca. Unsplash.com
Obecnie ponad połowa światowej populacji mieszka na obszarach miejskich. Do 2050 roku liczba ta wzrośnie nawet do prawie 70 proc. Jednak nawet ludzie mieszkający w miastach zaczęli zdawać sobie sprawę, jak ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest dostęp do lasów, parków miejskich i terenów zielonych. Lasy i drzewa zapewniają cień, żywność i wodę w regionach, które w coraz większym stopniu cierpią z powodu suszy i upałów – potwierdza to nowy globalny raport Międzynarodowej Unii Leśnych Organizacji Badawczych (IUFRO).

Spis treści

IUFRO zrzesza ponad 15 tys. naukowców w ponad 630 organizacjach członkowskich – głównie publicznych ośrodkach badawczych i uniwersytetach – w 115 krajach i jest członkiem Międzynarodowej Rady Naukowej.

Najbardziej wszechstronną jak dotąd ocenę pożytków z lasów, drzew i terenów zielonych przeprowadził interdyscyplinarny, międzynarodowy zespół 44 ekspertów IUFRO, oceniając pochodzące z całego świata dowody naukowe na wielorakie korzyści, jakie przynoszą one ludzkiemu zdrowiu. W skład zespołu weszli specjaliści od leśnictwa, ekologii, projektowania krajobrazu, psychologii, medycyny, epidemiologii i zdrowia publicznego.

Jesteśmy zdrowsi kiedy mamy dostęp do lasu?

Dostępne dowody potwierdzają szeroki zakres fizycznych, psychicznych, społecznych i duchowych korzyści związanych z lasami i terenami zielonymi. Mają one pozytywny wpływ między innymi na:

  • rozwój neurologiczny dzieci,
  • długowieczność,
  • cukrzycę,
  • choroby nowotworowe,
  • depresję,
  • zaburzenia związane ze stresem czy mające związek ze starzeniem się pogorszenie funkcjonowania.

Przyczyniają się również do poprawy interakcji społecznych, sprzyjają rekreacji i relaksowi. Szczególnie ważny jest znaczący wpływ na dzieci, nie tylko ze względu na reperkusje w późniejszym życiu.

Jak podkreślają autorzy raportu, co najmniej 24 proc. zgonów na świecie (i 28 proc. zgonów wśród dzieci poniżej piątego roku życia) jest spowodowanych negatywnymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza i ekstremalne zjawiska pogodowe.

Przedwczesnej śmierci i chorobom można zapobiegać poprzez zdrowsze środowisko. Lasy, drzewa i tereny zielone nie tylko zapewniają takie środowisko, ale dostarczają też wielu towarów i usług, w tym lekarstw, wartościowej żywności i innych niedrzewnych produktów leśnych, które przyczyniają się do poprawy zdrowia.

Lasy pomagają także zmniejszyć negatywny wpływ zmiany klimatu na zdrowie. Tereny zielone i drzewa w miastach wywierają istotny efekt chłodzący, co szczególnie ważne ze względu na spodziewane częstsze fale upałów, które podnoszą ryzyko stresu cieplnego i udaru cieplnego.

– Raport stanowi podstawę perspektywy One Health, która uznaje, że zdrowie ludzi, zwierząt, roślin i szerszego środowiska są ze sobą ściśle powiązane i współzależne. Sugeruje, że decydenci w dziedzinach leśnych, zdrowotnych i pokrewnych powinni przyjąć bardziej integracyjne perspektywy dotyczące relacji między lasami a zdrowiem człowieka. Łącząc polityki i strategie w zakresie zdrowia ludzi i lasów, można zidentyfikować nowe i innowacyjne rozwiązania problemów zdrowotnych i leśnych – powiedział Cecil Konijnendijk, przewodniczący panelu z Kanady.

Lasy to nie tylko zalety?

Chociaż lasy mają w większości pozytywny wpływ na zdrowie, są też pewne skutki negatywne, które należy wziąć pod uwagę i złagodzić. Chodzi o alergie, choroby przenoszone przez zwierzęta czy obniżoną jakość powietrza (na przykład z powodu pożarów lasów). Zmiany klimatu, zmiany użytkowania gruntów czy urbanizacja mogą nasilać negatywne zjawiska, zaburzając relacje między lasami a ludźmi, na przykład przez promowanie określonych gatunków drzew.

Zdaniem ekspertów, decydenci powinni promować i wzmacniać pozytywne działanie lasów i drzew, jednocześnie minimalizując szkodliwe zjawiska. Na przykład, gdy chodzi o epidemię malarii, rozwiązaniem nie jest eliminacja leśnych i podmokłych siedlisk komarów przenoszących chorobę – wylesianie może w rzeczywistości podnieść ryzyko malarii – ale inwestowanie w zrównoważoną gospodarkę leśną i procesy urbanizacyjne, które ograniczają naturalne siedliska komarów.

Innym przypadkiem nieporozumienia związanego ze szkodliwymi skutkami naturalnych zjawisk jest przypisywanie wzrostu alergii na pyłki parkom miejskim i terenom zielonym. W rzeczywistości chorobom sprzyjają zmiany klimatu – podwyższone temperatury wydłużają sezon pylenia.

Niekorzystne tendencje dotyczące lasów i drzew przyczyniają się na przykład do pożarów, silnych burz i masowego występowania szkodników leśnych. Kluczowe znaczenie ma zatem lepsze zrozumienie roli przyrody w zapewnianiu korzyści dla ludzi, a co za tym idzie uwzględnienie przyrody w ochronie zdrowia.

Przyjaciele w walce ze zmianami klimatu

Istnieją wyraźne dowody na to, że spędzanie czasu w lesie zmniejsza stres i obniża ciśnienie krwi oraz ryzyko zawału serca. W Japonii, gdzie ponad dziewięć na dziesięć osób mieszka w miastach, „kąpiele w lesie” są częścią strategii zdrowia publicznego. Programy „zielonego przepisywania”, holistyczne podejście do zdrowia i opieki, również nabierają rozpędu w wielu krajach.

Lasy pomagają walczyć z największym zagrożeniem, przed jakim stoimy dzisiaj – zmianami klimatycznymi. To ogromne pochłaniacze dwutlenku węgla, zawierające 662 miliardy ton węgla. To ponad połowa zasobów węgla w glebie i roślinności na całym świecie. Chronią nas również przed rosnącymi upałami i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Regulują opady i chronią przed osuwiskami i powodziami.

Lasy działają również jako naturalna bariera dla rozprzestrzeniania się chorób ze zwierząt na ludzi. W miarę postępu wylesiania ta bariera się strzępi. Ponad 30 procent nowych chorób zgłoszonych od 1960 r. było związanych ze zmianami w użytkowaniu gruntów, w tym z wylesianiem. Nasze lasy to także naturalne apteki. Około 50 000 gatunków roślin – z których wiele rośnie w lasach – ma wartość leczniczą i jest wykorzystywana przez lokalne społeczności do leczenia schorzeń, od ukąszeń węży i biegunek po reumatyzm i cukrzycę. Ale także wiele popularnych leków farmaceutycznych pochodzi z roślin leśnych – na przykład leki przeciwnowotworowe z madagaskarskiego barwinka.

Im bardziej zurbanizowane staje się społeczeństwo, tym bardziej musimy współpracować, aby pamiętać, że jesteśmy częścią natury i że od tego zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Musimy działać już teraz, aby chronić lasy i zapewnić ich zachowanie dla naszego zdrowia oraz zdrowia naszych dzieci i przyszłych pokoleń.

Źródło: PAP, LifeGate

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego potrzebujemy zdrowych lasów dla poprawy zdrowia ludzi? Powinniśmy współpracować, aby chronić i cenić te delikatne ekosystemy - Strefa Agro

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto