Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlatego przy zakładach Ciech Soda Polska w Inowrocławiu jest biało. To nie jest śnieg. Zobaczcie zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Obecnie na terenie inowrocławskiego zakładu trwa wymiana filtrów workowych
Obecnie na terenie inowrocławskiego zakładu trwa wymiana filtrów workowych Ciech Soda Polska
Mieszkaniec podinowrocławskich Tupadeł sygnalizuje, że od listopada 2021 z zakładów chemicznych w Mątwach leci dziwny biały pył. Przedstawiciel Ciech Soda Polska informuje, że firma podejmuje działania, m. in. za kilka dni zakończy wymianę filtrów.

Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

„(...) Pył ten osiada wszędzie, na domach, płotach, samochodach, roślinności i wszystkim co przyjdzie państwu do głowy - włącznie z psem przy budzie. Jako mieszkańcy jesteśmy mocno zaniepokojeni, a wręcz przerażeni, nie wiemy co dokładnie nas „truje”, bo nikt nam nie powie, że to jest normalna sytuacja” - pisze czytelnik i zwraca uwagę, że zakłady chemiczne tłumaczą to „chwilową awarią„.

Autor informacji zaprasza do miejscowości Tupadły, Krusza Duchowna, Krusza Zamkowa, by na własne oczy zobaczyć, jak „zabielana” jest okolica.

„Zanieczyszczenie przenosi się wraz z kierunkiem wiatru, czyli jeśli wiatr jest skierowany na centrum Inowrocławia, to zanieczyszczane jest „miasto uzdrowiskowe”, w tym Solanki, do których przyjeżdża (...) mnóstwo kuracjuszy. Sprawę tą będziemy zgłaszać do ochrony środowiska, gminy, sanepidu i gdziekolwiek indziej nam przyjdzie do głowy” - zapewnia mieszkaniec Tupadeł.

Do uwag odniósł się Mirosław Kuk, rzecznik prasowy spółki Ciech Soda Polska. Poniżej komentarz, jaki nam przesłał.

„Od października ubiegłego roku dokonaliśmy przeglądu filtrów workowych na terenie wszystkich instalacji Zakładu Produkcyjnego w Mątwach. Pomimo braku przekroczeń emisji przyspieszyliśmy proces ich wymiany. Worki zostały zamówione, a obecnie prowadzona jest ich wymiana, która potrwa do połowy marca br.
W toku prac, jeszcze jesienią ubiegłego roku, usunęliśmy usterkę odmgławiacza, co mogłoby być przyczyną większego zapylenia. W grudniu za pośrednictwem zewnętrznego, akredytowanego laboratorium wykonaliśmy pomiary na emitorach i zmierzyliśmy poziom zapylenia. Wyniki wskazały, że poziom nie przekroczył dopuszczalnych norm. Emisja okazała się zgodna z pozwoleniami, co potwierdzone jest z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, który w kompleksowy sposób monitoruje poziomy emisji.
Warto również pamiętać, że podczas produkcji sody nie występuje emisja toksycznych pyłów. Gips, wapno i soda nie są klasyfikowane jako substancje szkodliwe dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi.
Mając jednak na względzie uciążliwość tego typu przypadków dla mieszkańców sąsiadujących z naszym Zakładem, jak również naszych pracowników, podjęliśmy działania, które mają w przyszłości takim sytuacjom zapobiec, m. in. poprzez aktualizację wewnętrznych procedur i instrukcji zwiększających częstotliwość wymiany elementów infrastruktury, które mogły mieć wpływ na występowanie niepożądanych zjawisk.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto