Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duże opóźnienie w rewitalizacji dworca kolejowego w Mogilnie. Termin zakończenia jest niewiadomą. Powód? Sytuacja finansowa wykonawcy.

(RED)
Nie wiadomo kiedy zakończy się przebudowa dworca PKP w Mogilnie. Powodem znacznego opóźnienia jest - jak informują PKP SA - sytuacja finansowa wykonawcy. Po zakończeniu rewitalizacji pochodzący z 1873 roku obiekt ma odzyskać swój historyczny wygląd.

Skwer Gusa Edwardsa w Inowrocławiu

od 16 lat

Podniesienie komfortu i standardu obsługi podróżnych, dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, bezpieczeństwo oraz przywrócenie historycznego wyglądu dworca - takie są cele opóźniającej się przebudowy dworca w Mogilnie, prowadzonej na zlecenie PKP SA przez firmę KWK Construction Sp. z o.o.

Prace przy rewitalizacji dworca kolejowego w Mogilnie rozpoczęły się jesienią 2020 r. i według pierwotnych założeń miały zakończyć się w pierwszej połowie 2022 r. Niestety, inwestycja "złapała" duże opóźnienie i do zakończenie prac jeszcze daleko, a na placu budowy panuje cisza. Mieszkańcy Mogilna i pasażerowie korzystający z tamtejszego dworca są zirytowani. Bałagan, nieuporządkowane otoczenie, trudności w poruszaniu się w obrębie stacji - to najczęściej powtarzające się narzekania. Dobrze ilustrują to zdjęcia zamieszczone w naszej galerii.

Jak poinformowała portal Transport Publiczny Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami w PKP SA, opóźnienie w przebudowie mogileńskiego dworca wynika z sytuacji finansowej wykonawcy. PKP SA prowadzą rozmowy z wykonawcą, ale wskazanie konkretnego terminu zakończenia prac nie jest obecnie możliwe.

Przypomnijmy, że zgodnie z umową zawartą przez PKP SA, pochodzący z 1873 roku obiekt ma odzyskać swój historyczny wygląd. Renowacji poddawana jest elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi, które podkreśli nowa nocna iluminacja obiektu. Ważnym elementem inwestycji jest odbudowa pergoli przy północnej elewacji budynku oraz renowacja wiaty peronowej. Odtworzona na wzór historycznej zostanie stolarka okienna i drzwiowa budynku.

Na nowo zostanie zaaranżowana przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni, toalety ogólnodostępne oraz pomieszczenie kasy biletowej. Na dworcu pojawią się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

Budynek dworca zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zamontowane zostaną nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe. W ramach inwestycji przewidziano zastosowanie rozwiązań proekologicznych.
Rewitalizacja obejmie też otoczenie dworca. Zostanie ułożona nowa nawierzchnia chodników, podjazdu oraz wytyczone miejsca parkingowe. Przed wejściem do dworca zlokalizowano, w projekcie, strefę postoju chwilowego (kiss&ride), miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz taksówek.

Przebudowa dworca w Mogilnie to jedna z 9 inwestycji realizowanych przez PKP SA w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie kujawsko-pomorskim. Jej koszt szacowano w 2020 r. na blisko 9 mln zł brutto, co - wobec drastycznego wzrostu cen - okazało się kwotą nierealną.

Trwa głosowanie...

Czy wyższe mandaty wpłyną na bezpieczeństwo na drogach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto