Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworek i park w Parchaniu wracają do świetności

Renata Napierkowska
Od kilku miesięcy prowadzony jest remont dworku w Parchaniu, który w czasach swojej świetności był rezydencją gen. Władysława Sikorskiego. Ponad 121 tys. złotych na rewitalizację parku otaczającego dworek przekazał WFOŚiGW w Toruniu.

Ćwierć wieku trwały starania o to, by gmina przejęła dworek w Parchaniu, w którym mieszkał gen. Władysław Sikorski.

- Zabiegi, by w zabytkowym budynku powstało muzeum upamiętniające generała Władysława Sikorskiego, rozpoczęły się w w 1993 roku, gdy zaczęły powstawać pierwsze komitety skupiające kombatantów – wspomina dyrektor Szkoły Podstawowej w Parchaniu Barbara Kwiatkowska, która od samego początku zaangażowała się w realizację tego projektu.

Po ćwierć wieku starania te zakończyły się sukcesem. Gmina nieodpłatnie przejęła obiekt od Agencji Nieruchomości Rolnej w ubiegłym roku, a kilka miesięcy temu w zrujnowanym budynku rozpoczął się remont.

- W dworku mieszkały trzy rodziny, niestety, nie mieliśmy takich zasobów, by zapewnić im mieszkania. Prowadziliśmy starania, by pozyskać je z Agencji Mienia Wojskowego. Kiedy je otrzymaliśmy przeprowadziliśmy remont i w ubiegłym roku lokatorzy mogli opuścić dworek. Agencja Nieruchomości Rolnych wnioskowała do centrali o przyznanie nam na rewitalizację tego zabytku około miliona złotych. W tym czasie jednak, agencja przekształciła się w KOWR i dopiero dzięki wsparciu posła Tomasza Latosa otrzymaliśmy 800 tysięcy z ministerstwa kultury. Złożyliśmy też wniosek i wystartowaliśmy w konkursie, gdzie przyznano nam dodatkowe 150 tysięcy, jednak musimy spełnić pewne warunki – mówił, gdy rozpoczynano remont, wójt gminy Dąbrowa Biskupia, Roman Wieczorek.

Po dwóch nieudanych przetargach, w trzecim gmina wyłoniła wykonawcę, który podjął się remontu obiektu.
Kilka dni temu, 16 listopada prezes Zarządu WFOŚiGW w Toruniu– Ireneusz Stachowiak podpisał oficjalnie umowę z wójtem gminy Dąbrowa Biskupia Romanem Wieczorkiem na przekazanie ponad 121 tysięcy złotych na rewitalizację zabytkowego parku. Podpisanie umowy było także okazją do podziękowań za długoletnią współpracę z funduszem.

- Warta uznania jest pana troska o ochronę środowiska i zaangażowanie w pozyskiwanie środków z funduszu na inwestycje proekologiczne. Jestem pewien, że dzięki pana wysiłkowi i sumiennej pracy, mieszkańcy gminy mogą cieszyć się dobrym stanem środowiska naturalnego – mówił Ireneusz Stachowiak – prezes Zarządu WFOŚiGW w Toruniu.

Plany związane z rewitalizacją obiektu wspiera też rodzina generała, z którą dyrektor szkoły Barbara Kwiatkowska od lat utrzymuje bliski kontakt.

- Szczególnie zainteresowana losami dworku jest wnuczka siostry generała Sikorskiego, Ewa Wojtasik. Mam od niej wiele zdjęć i informacji, jak wyglądał w tamtym okresie ten budynek. Pomaga nam też w projektowaniu jego odnowy – dodaje nasza rozmówczyni.

W dworku ma powstać Ośrodek Pamięci gen. Władysława Sikorskiego.

- Chcemy, by to było ośrodek na miarę XXI wieku. Będziemy starali się odzyskać meble, które znajdują się w muzeum w Krośniewicach, a jeśli się to nie uda, to odtworzyć gabinet generała i salon. Będą też atrakcje w parku dla zwiedzających i sala multimedialna. To, że dworek udało się odzyskać jest zasługą wielu osób i instytucji: wójta Romana Wieczorka, historyka Edmunda Mikołajczaka, Polskiego Towarzystwa Historycznego z prezesem Tomaszem Łaszkiewiczem na czele, śp. mjra. Wacława Szewielińskiego, który po raz ostatni gościł u nas w 2013 roku, wiceprzewodniczącego sejmiku Adama Banaszaka – wylicza dyrektor Barbara Kwiatkowska, która sprawuje pieczę nad pamiątkami po generale zgromadzonymi w miejscowej Izbie Pamięci.

Warto wiedzieć:
Władysław Sikorski kupił w Parchaniu tzw. rządcówkę, czyli majątek, składający się z małego dworku, przyległego parku i gospodarstwa rolnego. Generał, po przeniesieniu go w 1925 r. w stan spoczynku mieszkał w Parchaniu przez długie okresy w latach 1923-1939, odpoczywając po trudach życia politycznego. Tu, na Kujawach w 1936 r. odbył się głośny ślub jego córki Zofii z por. Stanisławem Leśniowskim. Przez ostatnie lata zarządzała budynkiem Agencja Nieruchomości. Zabytkowy park powstał w XIX w. a jego powierzchnia zajmuje około 2 ha. Odnowa parku ma na celu podkreślenie historycznego znaczenia tego miejsca oraz stworzenie dla lokalnej społeczności bezpiecznego miejsca wypoczynku i rekreacji. Przez ostatnie lata zarządzała budynkiem Agencja Nieruchomości Rolnych, a dworek powoli zamieniał się w ruinę. W szkole w Parchaniu znajduje się Izba Pamięci poświęcona premierowi polskiego rządu na uchodźstwie. Wśród eksponatów można znaleźć unikatowe fotografie generała i jego bliskich, kilka rzeczy osobistych, książki, publikacje poświęcone działalności Sikorskiego na uchodźstwie oraz katastrofie gibraltarskiej i dokumenty, na których widnieje podpis generała.

FLESZ - smog skraca życie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto