Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyskusyjne Kluby Książki spotykały się w kwietniu. Co polecają?

opr. (szym)
Jak co miesiąc, przedstawiamy książki, o których dyskutowano w inowrocławskich DKK.

Wypożyczalnia

Kamil Bałuk "Wszystkie dzieci Louisa"

"Wszyskie dzieci Louisa" to udany debiut młodego reportera Kamila Bałuka. Książka jest reportażem podejmującym bardzo ciekawy i trudny temat jakim jest dawstwo nasienia i jego społeczne konsekwencje.
Dla autora impulsem do napisania książki stało się przeczytanie sensacyjnego artykułu o tym, że w jednej
z klinik w Holandii podchodzono bardzo lekkomyślnie do zasad i dokumentacji związanej ze sztucznym zapłodnieniem. Otóż pewien mężczyzna o imieniu Louis i o kolorze skóry "kawa z mlekiem", którego rodzina pochodziła z Surinamu był dawcą nasienia przez 20 lat. Oszacowano, że mógł powołać do życia dwie setki dzieci. Kamil Bałuk zbadał sprawę, dotarł do dorosłych już dzieci poczętych w wyniku zastosowania metody sztucznego zapłodnienia, do biologicznego ojca-Louisa i do lekarza Karbata prowadzącego klinikę w Barendrechcie. Powstał dobry reportaż, którego ogromną zaletą jest postawa autora wobec rozmówcy i opisywanie tematu tak, by czytelnik sam wyrobił sobie opinię nt. sztucznego zapłodnienia.

Kolejne spotkanie 29 maja o godz. 16.00. Członkowie DKK będą rozmawiali o książce Lai Jufresy pt. „Umami”.

Filia nr 1

Magdalena Małecka-Wippich pt.”Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem”

Książka ta jest pasjonującą rozmową córki z matką, matki z córką. Magdalena Małecka – Wippich wydaje się być osobą, która nie tylko najlepiej zna Annę Seniuk, ale i potrafi snuć rozmowę – opowieść, w której główna bohaterka, czy tego chce czy nie, musi się otworzyć. Książka ta prezentuje nam wspomnienia
z dzieciństwa małej Ani o ciągłych przeprowadzkach, zabawach z siostrą i wspólnym mieszkaniu w wielopokoleniowej rodzinie. Oczami Anny Seniuk poznajemy Kraków jej młodości i świat krakowskiej bohemy. Razem z aktorką zdajemy egzamin do Szkoły Teatralnej, następnie rozpoczynamy pracę w Teatrze Starym. Anna Seniuk nigdy nie była bohaterką skandali, nie tworzyła wokół siebie szumu, konsekwentnie chroniła prywatność swoją i swoich najbliższych. Z tego powodu jeszcze cenniejsza staje się ta książka, w której artystka uchyla drzwi do swojego życia, zdradzając kilka ciekawych historii o swoim dzieciństwie, młodości, pracy i rodzinie.

Kolejne spotkanie: 17 maja 2018 r. na godz. 15.00. Dyskusja będzie dotyczyć książki pt.,,Serce’’ autorstwa Radki Franczak.

Filia 3

Sandora Márai „Żar”

Niewielkich rozmiarów książeczka budzi wrażenie jakiegoś drobiazgu literackiego z dawnej epoki. Jednak lektura tego „drobiazgu” zaczyna powoli wciągać czytelnika, nie pozwalając na pośpiech w czytaniu. Pisana pięknym językiem, nasycona porównaniami wręcz poetyckimi, stanowi w większej części monolog jednego z bohaterów. Poznajemy dzieje przyjaźni dwojga chłopców, o której dramatycznym końcu wiemy już od początku powieści. Jednak czy naprawdę przyczyną dramatu była kobieta, która stała się obiektem pożądania obydwu, czy raczej jej osoba stała się tylko katalizatorem wyzwalającym reakcje, będące linią główną dramatu? Spotkanie dwóch starych ludzi po ponad czterdziestu latach trwa jeden wieczór i noc, a podczas kolacji powoli odsłania się przed czytelnikiem mroczna intryga, skomponowana tak doskonale jak w najwspanialszym kryminale. Psychologia postaci została przedstawiona w sposób mistrzowski, pozostawiając czytelnika zachwyconym i pragnącym powrócić do tak doskonałej lektury.

Kolejne spotkanie: 29 maja 2018 r. Omawiana będzie powieść „Odkurzanie firmamentu” Ireny Matuszkiewicz.

Filia 7

Cezary Łazarewicz „Żeby nie było śladów”

Książka Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów”to doskonały i rzetelny reportaż znanego
dziennikarza i dokumentalisty, opisujący jedną z najgłośniejszych zbrodni lat 80. w PRL-u, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku. To nie tylko prawda o sprawie śmiertelnie pobitego maturzysty Grzegorza Przemyka, ale również opowieść o czasach komuny i rządzących wtedy regułach. Książka doskonale opisuje mechanizmy zakłamywania rzeczywistości, sterowania śledztwem i procesem sądowym, wikłania niewinnych ludzi, inwigilacji, zatrważającego preparowania fałszywych „dowodów”…. Opowieść prawdziwa do bólu i wstrząsająca, a przy tym doskonała lekcja historii.

Następne spotkanie odbędzie się 29 maja o godz. 11.00. Rozmowa będzie dotyczyć książki Kamila Bałuka „Wszystkie dzieci Louisa”.

POLECAMY:

Do Inowrocławia przyjedzie Krystyna Cierniak-Morgenstern [zapowiedź]

Krzysztof Baranowski jeszcze nie zacumował. Szczere wyznania o życiu i miłości do Bogumiły Wander
Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto