Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emeryci ze Złotnik Kujawskich w Zakopanem [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Nadesłane/Maria Groblewska
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które dekretem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego zostało nazwane Sanktuarium Narodowym, Gubałówka, zabawa przy muzyce góralskiej kapeli - to tylko niektóre atrakcje uczestników wyprawy ze Złotnik Kujawskich.

Zwiedzanie Zakopanego i okolic seniorzy rozpoczęli od Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

- Powstało ono jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 roku, a ciekawostką jest, że w fundamenty kościoła wmurowano różaniec ofiarowany przez papieża Polaka oraz jego zdjęcie, a wmurowany kamień węgielny przywieziono z grobu św. Piotra i z miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Przepiękna, słoneczna pogoda pozwoliła seniorom na podziwianie „śpiącego rycerza” z każdego miejsca w mieście. Ten kolejny symbol Zakopanego wznoszący się na wysokość 1894 m. n.p.m. zwieńczony jest 17,5 m. metalowym krzyżem i nie sposób pomylić go z żadnym innym szczytem. Krzyż na Giewoncie wybudowany w 1901 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza zakopiańskiego, który w ten sposób chciał upamiętnić 1900 rocznicę śmierci Jezusa. Niekończące się spacery na Krupówkach, zdobycie Gubałówki, wspaniała góralska gościnność oraz ognisko i wspólna zabawa przy muzyce góralskiej kapeli - tak emeryci na długo zapamiętają wizytę na Podhalu - mówi Katarzyna Knych z wydziału promocji w Urzędzie Gminy w Złotnikach Kujawskich.

Atrakcją była też wizyta w Bukowinie Tatrzańskiej oraz możliwość korzystania z basenów termalnych.
Na turystycznym szlaku seniorów znalazły się także Wadowice, w których obowiązkowym punktem była wizyta w muzeum i możliwość poznania kilku szczegółów z życia Jana Pawła. Uczestnicy skosztowali także papieskich kremówek.

Ludźmierz był ostatnim miejscem, które odwiedzili złotniccy turyści.

- Z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala związana jest historia, gdzie podczas koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej - Gaździny Podhala ówczesny biskup Karol Wojtyła zdołał pochwycić berło, które wypadło z ręki Matki Bożej. Wielu z uczestników wycieczki, pierwszy raz widząc góry zapamięta je na długo - zapewnia Katarzyna Knych.

POLECAMY:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto