Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Essa Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Co oznacza? Czy młodzież go używa? „To słowo radosne, pełne entuzjazmu”

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została essa.
Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została essa. unsplash/ bruce mars
Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została essa, pokonując takich kandydatów jak m.in. slay, rel, gigachad, sigma czy łymyn. „Zwyciężyło słowo radosne, pełne entuzjazmu i luzu” – podkreśla prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Czy młodzi ludzie rzeczywiście używają tego słowa i w jakich okolicznościach? Okazuje się, że essa może wyrażać rozmaite uczucia, ma też swoje wyrazy pochodne. Jakie? Sprawdźcie!

Spis treści

Essa Młodzieżowym Słowem Roku 2022

Po dzbanie, alternatywce i śpiulkolocie przyszedł czas na essę. To właśnie ten wyraz zwyciężył w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Ma on całkiem sporo znaczeń. Można w ten sposób skomentować każde pozytywne doświadczenie, to okrzyk radości, ale także wyrażenie stanu luzu.

– „Essa” jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

Trwa głosowanie...

Wiesz, co oznacza słowo essa?

Zgodnie z definicją zamieszczoną w Słowniku PWN essa to: „coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie”.

Wariantów tego słowa i uczuć, które chce się za jego pośrednictwem wyrazić jest jednak o wiele więcej. Sprawdźcie, w jaki sposób można go używać:

Essę znają nie tylko młodzi ludzie?

W związku z tym, że essa zwyciężyła w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022, internauci zastanawiają się, czy jest to nowe słowo i w rzeczywistości chętnie używane przez młodych ludzi. Okazuje się, że mogliśmy je już usłyszeć w kultowej „Seksmisji” czy utworze Jacka Stachurskiego o takim właśnie tytule.

Internauci zaznaczają, że słowo to było używane przez młodych ludzi już kilka czy kilkanaście lat temu, gdy oni sami chodzili do szkoły. Ale, jak podkreśla Wydawnictwo Naukowe PWN, które jest organizatorem konkursu, Młodzieżowe Słowo Roku „nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze”. Doceniana jest jedynie istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Czy więc essa to słowo, które jest obecnie chętnie używane szczególnie przez młodych ludzi? Zdania na ten temat są podzielone.

– Nigdy nie spotkałam się z tym słowem, a na co dzień pracuję z młodymi ludźmi, bo jestem nauczycielką – zaznaczyła internautka.

– Pierwszy raz miałem styczność z tym wyrazem ok. 15 lat temu na studiach w Szczecinie, gdzie lokalsi używali tego określenia na coś fajnego, pozytywnego. Mój 11-letni syn obecnie również używa słowa essa jako coś pozytywnego – komentuje jeden z internautów.

– Moja córka potwierdza, że essa rządzi w szkole – pisze ktoś inny.

Co oznacza słowo essa? W takich kontekstach używają go młodzi ludzie

Słowa essa można używać w różnych kontekstach, np. gdy coś nam się powiedzie lub było bardzo łatwe czy też w momencie, gdy mówiąca osoba czuje się wyluzowana. Oto przykłady użycia tego słowa zaczerpnięte z Miejskiego Słownika Slangu:

-Tu nie można tańczyć -Ja mogę, bo mam esse;

Essa, mam 5 z matmy;

[Dziecko skończyło rozwiązywać zadanie] -Essa! Lece na dwór;

Essa! W końcu skończyłem projekt!

Słowo essa można wyrazić także za pomocą gestu.
Słowo essa można wyrazić także za pomocą gestu. archiwum prywatne

Essę można wyrazić także za pomocną emotikony czy w formie gestu.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Essa Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Co oznacza? Czy młodzież go używa? „To słowo radosne, pełne entuzjazmu” - Strefa Edukacji

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto