Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. 16 lat w Unii Europejskiej przyniosło wiele ważnych inwestycji

Red
Z unijnym wsparciem budowano też obwodnicę Inowrocławia. Jej ostatni odcinek oddano do użytku w październiku 2019
Z unijnym wsparciem budowano też obwodnicę Inowrocławia. Jej ostatni odcinek oddano do użytku w październiku 2019 Dominik Fijałkowski
- Gdyby nie środki unijne, trudno byłoby nam w tej chwili planować jakiekolwiek działania - mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

1 maja minęła 16. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślają władze Inowrocławia, w tym czasie miasto odważnie sięgało po środki unijne. W latach 2006-2008 zakupiono za nie nowy sprzęt i zmodernizowano infrastrukturę MPK oraz przebudowano oczyszczalnię ścieków.

Unijna kasa pomogła przeprowadzić rewitalizację Solanek. W starej części parku zmodernizowano alejki, wymieniono latarnie, wybudowano fontannę w jej historycznej lokalizacji, utworzono Ogrody Papieskie. Wybudowano Pijalnię Wód-Palmiarnię „Inowrocławianka”, Chatę Kujawską oraz Inowrocławską Termę. Na terenie liczącym 30 hektarów powstała nowa część Solanek.

Rewitalizacją przy unijnym wsparciu objęte zostało centrum Inowrocławia. Przebudowano m. in. płytę Rynku i plac Klasztorny.

Europejskie pieniądze umożliwiły budowę dwóch łączników: ul. Metalowców z ul. Toruńską oraz od al. Niepodległości do ul. Staszica, co poprawiło przepustowość miejskiej sieci dróg.

Wymieniając inwestycje z unijnym wsparciem nie można zapomnieć o remoncie zabytkowej kamienicy przy ul. Kasztelańskiej 22 i zaadaptowaniu jej na potrzeby Kujawskiego Centrum Kultury. Wyremontowany został też budynek Teatru Miejskiego oraz utworzono Stałą Wystawę Solnictwa i Instytut Prymasa Józefa Glempa.

Powstanie Inowrocławskiego Obszaru Gospodarczego, wymiana oświetlenia ulicznego na ekologiczne LED-owe, modernizacja kompleksu sportowego przy ul. Rakowicza, rozbudowa ścieżek rowerowych, przebudowa placu przed dworcem PKP, to także efekty unijnego wsparcia.

Trzeba wspomnieć o nowoczesnym taborze komunikacji miejskiej. Unijne pieniądze pozwoliły zakupić autobusy elektryczne oraz hybrydowe i sprawić, że Inowrocław stał się pierwszym miastem w Polsce, które w stu procentach posiada ekologiczny transport miejski.

Jedną z najważniejszych drogowych inwestycji, która powstała m.in. przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, jest obwodnica Inowrocławia. To 24-kilometrowa, dwujezdniowa trasa, budowana w latach 2015-2019, która wyprowadziła z miasta ruch tranzytowy.

- Inowrocław od wielu lat sięga po wsparcie finansowe Unii Europejskiej. Jest to doskonały przykład dobrego wykorzystania szansy, jaką dano nam 1 maja 2004 roku - podkreśla prezydent Brejza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inowrocław. 16 lat w Unii Europejskiej przyniosło wiele ważnych inwestycji - Gazeta Pomorska

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto