Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław - Będzie nadzwyczajna sesja w sprawie zmiany nazwy ulicy Alejnika

red
W związku z opublikowaniem 25 listopada br. zarządzenia zastępczego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnika, prezydent Inowrocławia podjął decyzję o zwołaniu nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia 1 grudnia
W związku z opublikowaniem 25 listopada br. zarządzenia zastępczego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnika, prezydent Inowrocławia podjął decyzję o zwołaniu nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia 1 grudnia Google Street View
W związku z opublikowaniem 25 listopada br. zarządzenia zastępczego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnika, prezydent Inowrocławia podjął decyzję o zwołaniu nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia 1 grudnia. Jej przedmiotem będzie m.in. upoważnienie Miasta Inowrocławia do zaskarżenia niniejszej decyzji wojewody.

Zobacz wideo: Etapy znoszenia obostrzeń. To musisz teraz wiedzieć!

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza jest oburzony

_- Wojewoda mógł w miejscu sowieckiego porucznika, który w 1945 spłonął w walce z Niemcami na ulicach Inowrocławia, wpisać każdego innego, choćby tych, co ukradli księżyc, a wybrał Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia – Tadeusza Chęsego. Wyjątkowo to nieelegancki gest, a na dodatek wciągnięcie w konflikt Jego rodziny. Tadeusz Chęsy już 3 lata temu mówił, nie tylko mi, że jest przeciwko zmianie nazwy tej ulicy. Wojewoda zadecydował: od dziś ma być jej nowym patronem i basta. Tadeusz Chęsy zostanie patronem, ale nie tej ulicy i nie z nominacji urzędnika rządowego, lecz na postawie decyzji władz samorządowych wybranych przez inowrocławian. W normalnych, demokratycznych warunkach nadawanie nazw należy do władz miejskich, a nie urzędników rządowych _– mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Przypomnijmy, że w 2017 roku toczyły się sprawy wynikające z tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Miasto zostało wtedy zobowiązane przez przedstawiciela rządu, Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, do usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, ale nie dokonało zmiany nazwy ulicy I. Alejnika.

- Znaczna część mieszkańców tej ulicy, już wówczas, wyraziła swój sprzeciw wobec zmiany patrona. Po trzech latach, powołując się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej, podjęta została decyzja przez wojewodę o zmianie patrona wspomnianej ulicy. Prezydent Miasta Inowrocławia, zaraz po ukazaniu się informacji w mediach społecznościowych, zapowiedział szybką i zdecydowaną reakcję - przypomina Adriana Herrmann, rzecznik prasowy prezydenta Inowrocławia.

- W normalnych, demokratycznych warunkach nadawanie nazw należy do władz miejskich, a nie urzędników rządowych. Przywrócimy praworządność – komentuje prezydent Ryszard Brejza.

Na inowrocławskim Rynku 26 listopada służby komunalne ustawiły bożonarodzeniową choinkę

Inowrocław. Na Rynku stanęła choinka. Zobaczcie jak tam dota...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto