Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Fontanna na Rynku o zachodzie słońca. Zobaczcie jak pięknie wygląda. Właśnie kończy się jej remont. Zdjęcia

Red
Kończy się remont podświetlanej i "tańczącej" w rytm muzyki fontanny na Rynku w Inowrocławiu. Pięknie wygląda ona także o zachodzie słońca
Kończy się remont podświetlanej i "tańczącej" w rytm muzyki fontanny na Rynku w Inowrocławiu. Pięknie wygląda ona także o zachodzie słońca Dominik Fijałkowski
Już niebawem zakończy się remont tańczącej i mieniącej się po zmroku kolorami fontanny na Rynku w Inowrocławiu. Pięknie wygląda ona także o zachodzie słońca.

Wodowanie statku turystycznego "Barwanna" na jeziorze Gopło w Kruszwicy

Jak podkreśla inowrocławski ratusz, fontanna jest cenną atrakcją miasta, która po latach użytkowania wymagała poważnych napraw.

Warto przypomnieć, że fontanna została zbudowana i uruchomiona w 2011 roku. Od tej pory nie tylko zdobi ona centralny plac Inowrocławia, ale także swą formą nawiązuje do tradycji i historii miasta.

- Zbudowano ją z pionowo ustawionych granitowych brył, przypominających bryły soli oraz szklanych tafli, nawiązujących do inowrocławskiego przemysłu hutniczego szkła. Tafle ozdobiono fusingiem, wizualnie przypominającym solne kryształki. Fontanna symbolizuje więc bogactwo, jakie dawały miastu znajdujące się pod nim pokłady soli - słyszymy w ratuszu w Inowrocławiu.

Gdyby nie remont, fontann na Rynku w Inowrocławiu mozna byłoby pglądać zza płotków

Fontanna na Rynku nie jest zwykłym wodotryskiem. Widać to zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, kiedy to wypływające z jej dysz strumienie wody "tańczą" w rytm muzyki i mienią się kolorami. Ta gra świateł możliwa jest dzięki zamontowanemu systemowi oświetlenia współgrającemu z płynącymi z głośników melodiami.

Niestety, taka atrakcyjna budowa fontanny sprawia, że musi ona przechodzić częstsze i bardziej skomplikowane remonty, niż wszystkie inne, działające w sposób tradycyjny, miejskie wodotryski.

- Kilka miesięcy wcześniej wymieniony został zużyty już system nawadniania fontanny. Konieczną okazała się też wymiana szklanych tafli nawiązujących do inowrocławskiego przemysłu hutniczego. Były one popękane i stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia dzieci i innych osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie fontanny - mówi Ewa Witkowska, zastępca prezydenta Inowrocławia.

Gdyby miasto nie zleciło wymiany szklanych elementów, inowrocławianie i przebywający w mieście turyści mogliby w tym sezonie jedynie popatrzeć na fontannę zza metalowych płotków. Tak jednak nie będzie.

- Pomimo pandemii i trudnej sytuacji finansowej, nie można było doprowadzić do ruiny tego, co jest pod naszą opieką i jedną z wizytówek miasta - dodaje Ewa Witkowska.

Fontannę w całej krasie i okazałości będziemy mogli podziwiać ponownie już za kilka dni. Oczy cieszą już nowe szklane tafle. Trawa natomiast regulacja strumieni wodnych.

Przejście uczniów przez fontannę na Rynku rozpoczynało przed pandemią rozpoczęcie letnich wakacji

Tak na marginesie. Fontanna na Rynku w Inowrocławiu od lat jest miejscem symbolicznego rozpoczęcia letnich wakacji. Tuż po rozdaniu świadectw spotykają się tam uczniowie podstawówek i szkół ponadpodstawowych, by wspólnie przejść przez tryskającą zimną wodę. W ubiegłym roku rytuał ten nie został przeprowadzony. Przeszkodą nie był jednak stan techniczny fontanny, tylko koronawirus. Czy w tym roku uczniowskiej tradycji stanie się za dość? Trudno powiedzieć. Pandemia wciąż trwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto