Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Od 1 maja zmiana rozkładów jazdy i niektórych tras autobusów MPK. Pasażerowie zwracajcie uwagę na informacje na przystankach

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Linia nr 21 jest jedną z czterech, które od poniedziałku 1 maja br. objęto największymi zmianami
Linia nr 21 jest jedną z czterech, które od poniedziałku 1 maja br. objęto największymi zmianami MPK Inowrocław
Od 1 maja wprowadzone zostaną spore zmiany w kursowaniu autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu.

Rok bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

od 16 lat

To efekt realiów ekonomicznych, jak i dostosowania funkcjonowania komunikacji miejskiej do faktycznych potrzeb mieszkańców.

Zmiany nie są dziełem przypadku. Oparto je o badania, jakie jesienią ub. r. prowadziła w inowrocławskich autobusach firma Public Transport Consulting.

Sprawdzano liczbę pasażerów we wszystkich kursach na każdej z linii w dni powszednie, w soboty i w niedziele. Dokładnie szacowano liczbę pasażerów wysiadających, wsiadających i pozostających w autobusach po ruszeniu z każdego przystanku. Pod uwagę brano też rzeczywisty czas przejazdu całej trasy i odcinków pomiędzy przystankami węzłowymi. Przy tworzeniu nowego układu komunikacji miejskiej wzięto też pod uwagę sugestie pasażerów zgłaszane obserwatorom oraz uwagi obserwatorów prowadzących badania w autobusach i na przystankach.

- Na podstawie zebranych danych zaproponowaliśmy nową koncepcję oferty przewozowej. Głównym jej założeniem jest przywrócenie koordynacji oraz synchronizacji rozkładów jazdy w skali całej sieci komunikacyjnej i ograniczenie kilku pojazdów podążających w tym samym kierunku - informuje Marcin Gromadzki z Public Transport Consulting.

I tak, od 1 maja br. inowrocławską sieć komunikacji miejskiej tworzyć będą: 1 linia priorytetowa nr 27 (najbardziej wykorzystywana przez inowrocławian) - autobusy co 15 minut.

Ponadto funkcjonować będzie 5 linii podstawowych (autobusy co 30 minut) numer: 3, 4, 12, 16 i 21. Linią uzupełniająca będzie „10” - przejazd co 60 minut. Ponadto działać będą dwie linie - 1 i 28 - zindywidualizowane.

Wszystkie rozkłady jazdy autobusów na wspomnianych liniach będą skoordynowane tak, by czas pomiędzy kolejnymi wozami podjeżdżającymi na przystanek wynosił 7,5 min.

Największymi zmianami objęte zostaną trasy autobusów nr: 1, 12, 21, 28. Nie zmieni się układy tras linii: 3, 4, 10, 16 i 27. Od 1 maja nie będzie funkcjonować linia nr 20, która częściowo zostanie zastąpiona przez inne linie.

- Zmieni się liczba kursów i godziny odjazdów oraz przyjazdów na poszczególnych przystankach dla wszystkich linii autobusowych - słyszymy w MPK.

Rozważa się możliwość uruchomienia w przyszłości (przy dobrej sytuacji finansowej) linii 0, która połączyłaby uzdrowisko z os. Piastowskim, z uwzględnieniem Rynku. Przejazdy miałyby odbywać się średnim autobusem - midibusem.

Jak wspomnieliśmy, wprowadzenie nowego układu komunikacyjnego autobusów MPK odpowiadać ma realnym potrzebom mieszkańców. Na zmiany wpływ mają też czynniki ekonomiczne.

Inowrocławskie MPK, podobnie jak wiele innych miejskich spółek komunikacyjnych, przezywa trudną sytuację finansową. Wynika ona z inflacji, wzrostu cen paliw, energii elektrycznej i cieplnej. Negatywne skutki w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wyrządziła tez niedawna pandemia koronawirusa. W 2022 roku wpływy ze sprzedaży biletów w MPK Inowrocław wyniosły 4 mln zł, a koszty wykonanych przewozów - 18 mln zł. 14-milionową różnicę musiało pokryć z budżetu miasto, a tak naprawdę jego mieszkańcy, z których ogromna część nie korzysta z przewozów miejskimi autobusami.

Informacje dotyczące nowych rozwiązań znajdą się niebawem na stronie internetowej MPK oraz na przystankach autobusowych.

Korzystając z komunikacji miejskiej...

Trwa głosowanie...

Korzystając z komunikacji miejskiej...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto