Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław - Oszust wyłudził od 87-letniej inowrocławianki pieniądze. Tym razem zastosował metodę "na wypadek drogowy i policjanta"

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
W środę (21 kwietnia) do 87-letniej seniorki z Inowrocławia zadzwonił telefon
W środę (21 kwietnia) do 87-letniej seniorki z Inowrocławia zadzwonił telefon Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Kolejna seniorka z Inowrocławia oszukana. Tym razem przestępcy zastosowali metodę "na wypadek drogowy i policjanta". Niestety seniorka wydała im gotówkę sądząc, że pomaga członkowi rodziny.

Zobacz wideo: Ulgi podatkowe 2021. Co możesz sobie odliczyć

W środę (21 kwietnia) do 87-letniej seniorki z Inowrocławia zadzwonił telefon.

- Rozmówca podał się za policjanta i powiedział, że jej siostra spowodowała wypadek samochodowy. Jest jednak możliwość polubownego załatwienia sprawy, ale trzeba wpłacić pieniądze. Kobieta niestety uwierzyła w taką historię i przybyłemu „kurierowi” przekazała gotówkę. Gdy po pewnym czasie sama zadzwoniła do siostry okazało się, że została oszukana - relacjonuje asp. szt. Izabella Drobniecka z inowrocławskiej policji.

Policja apeluje:

  • Uważaj na oszusta podającego się za wnuczka, policjanta oraz funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji ! Metoda "na wnuczka" polega na tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary i tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Pod pozorem nagłego nieszczęścia np. wypadku drogowego, choroby, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.
  • Pojawiła się także metoda tzw. kradzieży „na policjanta, czy funkcjonariusza CBŚP”. Oszuści dzwonią do osób starszych dwa razy. Podają się za kogoś bliskiego, a potem za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Dzwoniący mówi, że wcześniejsza rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Do jego zatrzymania konieczna jest tylko wpłata pieniędzy.
  • Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc finansową". Zadzwoń szybko do członka swojej rodziny i zapytaj, czy to był telefon od niego.
  • Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach Policja czy funkcjonariusze CBŚP nigdy nie informują.
  • Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
  • Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję nr telefonu 112!
  • Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto