Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Podsumowanie roku 2020. Oto najważniejsze miejskie inwestycje wykonane w ubiegłym roku na terenie Inowrocławia. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Do dużych miejskich inwestycji 2021 roku zaliczyć trzeba remont tężni w Parku Zdrojowym. Prace zakończone zostaną w br.
Do dużych miejskich inwestycji 2021 roku zaliczyć trzeba remont tężni w Parku Zdrojowym. Prace zakończone zostaną w br. Dominik Fijałkowski
Ratusz w Inowrocławiu podsumował miniony 2020 rok pod kątem przeprowadzonych w mieście inwestycji. Te największe wykonano na drogach oraz w okolicach dworca PKP.

Zobacz wideo: Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć było wybudowanie ostatniego odcinka ul Glempa oraz modernizacja ul. Górniczej i włączenie ich w nowo wybudowane przez powiat inowrocławski rondo turbinowe, w które wpadają też ulice Poznańska i Staszica.

W Inowrocławiu powstało rondo turbinowe. Rozbudowano ul. Glempa i zmodernizowano ul. Górniczą

Jak przypomina prezydent Ryszard Brejza, starania o przeprowadzenie tych inwestycji rozpoczęły się w 2008 roku. Ówczesny administrator skrzyżowania - GDDKiA - nie wyraził jednak zgody na włączenie w nie ul. Glempa, dlatego miasto wybudowało wtedy tylko jej odcinek.

- Nie zrezygnowaliśmy z naszego pomysłu. Odbyliśmy wiele spotkań z marszałkiem województwa, przewodniczącą sejmiku i ówczesnym posłem Krzysztofem Brejzą. Wykupiliśmy grunt pod całą inwestycję, zbudowaliśmy ścieżkę rowerową z chodnikiem oraz opracowaliśmy projekt budowlany. W ubiegłym roku, we współpracy z władzami powiatu powstało nowe rondo turbinowe, do którego włączyliśmy nowo wybudowany odcinek ulicy Glempa i zmodernizowaną ulicę Górniczą - przypomina prezydent Brejza.

Nowy łącznik pomiędzy osiedlami Piastowskim a Rąbinem w Inowrocławiu

Największą pod względem długości (ponad 2 kilometry) ubiegłoroczną inwestycją drogową byłą budowa łącznika ulic Marulewskiej z Szymborską, w który wpada nowy odcinek ul. Długiej. Drogę otwarto pod koniec lipca 2020. Łączy ona wschodnią cześć osiedla Piastowskiego z osiedlami Bajka i Rąbin. Sprawia, że osoby wjeżdżające do Inowrocławia od strony Włocławka nie muszą jechać przez całe miasto, by dostać się na Rąbin. Bezpieczny skrót szybko przyjął się też wśród miejscowych posiadaczy aut. Nową drogę oświetlają latarnie typu LED. Wzdłuż niej jest chodnik i ścieżka rowerowa.

- Realizacja inwestycji była możliwa dzięki współpracy z sąsiednią gminą Inowrocław oraz efektywnym działaniom ratusza w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych - komentuje zastępca prezydenta Ewa Witkowska.

Z nowego parkingu tunelem na dworzec PKP w Inowrocławiu

W 2019 roku miasto wyremontowało plac przed dworcem PKP w Inowrocławiu. Z kolei w roku 2020 wybudowało i oddało nowoczesny i duży (na 100 pojazdów) parking od strony ul. Magazynowej, który za pomocą nowo wybudowanego tunelu połączyło z peronami i dworcowym budynkiem.

Remont tężni, nowoczesne oświetlenie i Informacja Turystyczno-Kulturalna w Inowrocławiu

Wśród dużych inwestycji rozpoczętych w 2020 roku wymienić trzeba kapitalny remont inowrocławskich tężni. Rozpoczął się wiosną, obejmując w pierwszym etapie tylko 10 przęseł inhalatorium. Jesienią ub. r. ruszył drugi etap, który jeszcze trwa. Tym razem ekipy muszą kompleksowo wyremontować 73 pozostałe przęsła tężni. Prace prowadzone są przy wsparciu unijnych środków.

Nie można zapomnieć o kontynuowanej w 2020 roku modernizacji oświetlenia ulicznego Inowrocławia, w trakcie której montowano nowoczesne, energooszczędne i o wiele jaśniejsze od poprzednich oprawy typu LED. W ub. r. na 18 ulicach zainstalowano ich 250.

Mniejszą od poprzednich, ale ważną z punktu widzenia obsługi ruchu turystycznego inwestycją 2020 roku był remont pomieszczeń informacji turystycznej przy ul. Królowej Jadwigi 3. Miasto wraz z Kujawskim Centrum Kultury utworzyło tam Informację Turystyczno-Kulturalną.

Zgodnie z deklaracjami, ratusz stara się prowadzić inwestycje pokrywając znaczną część ich kosztów zewnętrznymi środkami. W ub. r. udało się pozyskać z Unii Europejskiej na realizację opisanych przedsięwzięć prawie 24 miliony złotych, zaś wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło ponad 2 miliony złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto