Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Problemy z użytkownikami hulajnóg. Niewłaściwie parkują elektryczne jednoślady i jeżdżą za szybko

Anna Grochowina
Użytkownicy hulajnóg parkują je często w sposób bezmyślny, zagrażający bezpieczeństwu innych osób
Użytkownicy hulajnóg parkują je często w sposób bezmyślny, zagrażający bezpieczeństwu innych osób AG
Także w Inowrocławiu hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu. Niestety, nie wszyscy użytkownicy tych jednośladów parkują je prawidłowo. Wielu jeździ też zbyt szybko!
od 16 lat

Zobacz wideo: Potężne uderzenie CBŚP w sieć klubów go-go, oszukujących klientów m.in. w Bydgoszczy
Inowrocławianie bardzo chętnie korzystają z podręcznego środka transportu, jakim jest hulajnoga elektryczna. Nie wszyscy pamiętają jednak o tym, że należy zaparkować ją w sposób, który nie blokuje przejścia.

- Czasami napotykam skupisko kilku hulajnóg, które stoją w poprzek chodnika lub są poprzewracane. Trudno jest przejechać między takim slalomem na wózku inwalidzkim albo prowadząc wózek z dzieckiem - mówi Karolina Lewandowska z Inowrocławia. Osoby starsze mają spore wyzwanie, aby pokonać hulajnogowy tor przeszkód. - O wypadek nietrudno. Zdarza się, że zapatrzymy się w ekran telefonu i w mig można złapać zająca - dodaje Tomasz Wysocki. Jedna z internautek opisywała sytuację, w której o mały włos nie wpadła na przewróconą hulajnogę, wychodząc z autobusu.

Jedziesz na hulajnodze - trzymaj się krawędzi chodnika!

Zajrzyjmy do Kodeksu Prawa o Ruchu Drogowym. Artykuł 47. reguluje przepisy zatrzymania i postoju na chodniku. Jeśli chodzi o hulajnogi elektryczne, to dopuszcza się ich postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie jego braku - jak najbliżej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu szerokości chodnika dla pieszych, nie mniej niż 1,5 m.

Wołanie o zdrowy rozsądek u korzystających z hulajnóg

Na stronie internetowej firmy zarządzającej hulajnogami dostępnymi w Inowrocławiu widnieje wskazówka: przy parkowaniu hulajnogi sprawdź, czy wybrane miejsce jest odpowiednie i zachowaj zdrowy rozsądek. Zaleca się korzystać z wyznaczonych stref parkowania lub dostępnych stojaków na rowery. Należy zaparkować hulajnogę na płaskim podłożu, w pionie i postawić ją na nóżce, aby się nie przewróciła. Ponadto jeżeli zobaczymy przewróconą hulajnogę na ulicy, należy podnieść ją i ustawić w pionie. Dzięki temu wszyscy uczestnicy ruchu będą mogli swobodnie poruszać się po mieście.

Hulajnoga? Hulaj dusza...

Innym problemem jest tempo jazdy. Dzieci i młodzież rozpędzają się do sporych prędkości, szczególnie wtedy, gdy zjeżdżają ze wzniesienia. A co na to Straż Miejska? - Według przepisów Prawa o Ruchu Drogowym kierujący hulajnogą może poruszać się z prędkością do 20 km/h i jest zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych, wówczas musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu - podkreśla Sylwia Przebieracz, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Inowrocławiu.

Na hulajnodze nie igraj z przepisami. Można słono zapłacić

Gdy kierujący hulajnogą korzysta z chodnika lub drogi dla pieszych jest zobowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pieszemu i nie utrudniać jego ruchu. - Nie stosowanie się do tych przepisów to wykroczenie zagrożone mandatem karnym w wysokości do 500 złotych - dodaje Sylwia Przebieracz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto