Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Radni podjęli uchwałę, miasto uruchomi środki na dodatki węglowe

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Sprawy dodatków węglowych zdominowały nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej
Sprawy dodatków węglowych zdominowały nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej Archiwum Pomorskiej
Na wniosek prezydenta Inowrocławia zwołano nadzwyczajną sesją, podczas której zapadła decyzja o wypłacie z budżetu miasta środków z tytułu dodatku węglowego.

Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Zdaniem władz Inowrocławia, rząd nie przestrzega obowiązującego prawa i nie przekazuje samorządom należnych pieniędzy dla mieszkańców.

Służby prasowe ratusza przypominają, że prezydent Inowrocławia już kilkakrotnie interweniował w tej sprawie. Dodają też, że niedawno wpłynęła na konto miasta Inowrocławia pula środków, która pozwoli na uruchomienie wypłat, tylko dla 260 wnioskodawców. Na wypłatę dodatków w dalszym ciągu oczekuje 785 mieszkańców, a wśród nich jest 110 osób, dla których upłynął ustawowy 60-dniowy termin wypłat.

- Widocznie kasa rządowa jest pusta. Będę nadal domagał się realizacji obowiązującego prawa. Na tę sytuację wpływa niewątpliwie zaniechanie przez Polskę działań związanych z przekazaniem nam środków wsparcia z Unii Europejskiej - zauważa prezydent Ryszard Brejza.

4 października, na wniosek prezydenta Inowrocławia odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. W jej trakcie radni przyjęli zaproponowane zmiany w budżecie miasta, które pozwolą prezydentowi na natychmiastowe uruchomienie wypłat dla 260 mieszkańców. Pozostali będą musieli jeszcze poczekać.

Działania miasta i decyzję, jaka zapadła podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej komentuje Damian Polak, radny Zjednoczonej Prawicy.

Uspokaja on prezydenta Inowrocławia i zapewnia, że pieniądze na wypłatę świadczenia dla inowrocławian będą. Podkreśla też, że Zjednoczona Prawica, w przeciwieństwie do wcześniejszego rządu PO-PSL, dotrzymuje słowa.

Radny odbija przysłowiową piłeczkę i powraca do sprawy dystrybucji węgla przez inowrocławski samorząd.

- Inowrocławianie nadal czekają na informację od prezydenta Inowrocławia, w jaki sposób będzie dystrybuowany węgiel. Czy prezydent wykorzysta do tego zasób miejski, spółki, jednostki organizacyjne miasta? Czy też nawiąże współpracę z prywatnym składem węgla? - mówi Damian Polak.

Przypomina, że ratusz miał podjąć decyzję co do formy pomocy po przyjęciu przez Sejm ustawy regulującej zasady dystrybucji węgla przez samorządy.

- Ustawa z dnia 27 października 2022 roku o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych weszła w życie kilka dni temu, 3 listopada - dodaje radny Zjednoczonej Prawicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto