Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Spółka Ciech Soda Polska wystąpiła do inowrocławskiego ratusza o decyzję środowiskową na budowę spalarni odpadów. Zdjęcia

Red
Ciech zwrócił się do Urzędu Miasta w Inowrocławiu o wydanie decyzji środowiskowej. To jeden z niezbędnych dokumentów do rozpoczęcia budowy spalarni odpadów na terenie sodowego zakładu w Mątwach. Inwestycja realizowana ma być w latach 2024-2026
Ciech zwrócił się do Urzędu Miasta w Inowrocławiu o wydanie decyzji środowiskowej. To jeden z niezbędnych dokumentów do rozpoczęcia budowy spalarni odpadów na terenie sodowego zakładu w Mątwach. Inwestycja realizowana ma być w latach 2024-2026 Ciech Soda Polska
Spółka Ciech Soda Polska złożyła w Urzędzie Miasta w Inowrocławiu raport o oddziaływaniu na środowisko planowanej inwestycji - instalacji termicznego przetwarzania odpadów.

Dawna farbiarnia przy Wyspie Młyńskiej. Tak wygląda teraz. Jak się zmieni?

od 16 lat

- To ważny krok w pozyskiwaniu niezbędnych zgód i tym samym realizacji budowy instalacji na terenie zakładu produkcji sody w Inowrocławiu - informuje Żaneta Przybylska z działu PR grupy Ciech.

Wspomniana instalacja pozwoli zabezpieczyć jedną trzecią zapotrzebowania na energię całego inowrocławskiego zakładu Ciech Soda Polska i zastąpi część energii pozyskiwanej w kotłach węglowych z końca lat 70. Niemiecka firma EEW Energy from Waste Group planuje rozpoczęcie prac budowlanych w 2024 r., a zakończenie w 2026 roku.

W raporcie złożonym w ratuszu zawarte są informacje dotyczące technologii, która zostanie zastosowana w nowej instalacji. Termicznemu przekształcaniu poddawana będzie frakcja palna odpadów komunalnych, co przyczyni się do rozwoju lokalnego systemu gospodarowania odpadami. W treści raportu, poza opisem rodzaju odpadów, które będą wykorzystywane w instalacji, znaleźć można informacje o natężeniu ruchu, metodach oczyszczania spalin, temperaturze spalania czy wydajności całego procesu.

- Złożenie wniosku w urzędzie miasta, to ważny krok w realizacji naszej inwestycji. Informujemy o tym fakcie, ponieważ zgodnie z prawem mieszkańcy będą mogli zapoznać się z raportem oddziaływania na środowisko. Jeżeli pojawią się do nas pytania, chociażby za pośrednictwem naszej strony, będziemy na nie odpowiadać. Przygotowaliśmy projekt w sposób rzetelny i bezpieczny - podkreśla Frank Paasche z EEW Energy from Waste Group.

Dodaje on również, że reprezentowana przez niego firma posiada doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów. Zarządza obecnie 17 instalacjami termicznego przetwarzania odpadów w Europie.

Z kolei Ciech Soda Polska zauważa, że powstanie instalacji to kolejny krok w modernizację sodowego zakładu, w którym ograniczone zostanie zużycie węgla w produkcji energii.

- Termiczne przetwarzanie odpadów, to nie tylko źródło pary technologicznej dla zakładu, ale przede wszystkim dużo bardziej rygorystyczne normy emisji spalin niż w przypadku spalania węgla. Gwarantuje to najnowocześniejsza technologia. Inwestycja w instalację wspiera też bezpieczeństwo ekonomiczne regionu - podkreśla Tomasz Molenda, prezes zarządu Ciech Soda Polska.

Raport o oddziaływaniu planowanej instalacji na środowisko jest niezbędny do wydania przez Urząd Miasta w Inowrocławiu decyzji środowiskowej. Nim to nastąpi, odbędą się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy będą mieli okazję podzielić się swoimi uwagami. O ich terminie i sposobie przeprowadzenia informować będzie ratusz. Co ważne, mieszkańcy będą mogli zapoznać się zapisami raportu na zasadach określonych przez organ prowadzący.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto