Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Tak właśnie wyglądała Królowa Jadwiga. Ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Czy właśnie tak wyglądała Królowa Jadwiga. Na zdjęciu praca (przechowywana w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu) Aleksandra Borawskiego, polskiego artysty i konserwatora zabytków
Czy właśnie tak wyglądała Królowa Jadwiga. Na zdjęciu praca (przechowywana w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu) Aleksandra Borawskiego, polskiego artysty i konserwatora zabytków Muzeum im. Jana Kasprowicza
W zbiorach Muzeum im. Jana Kasprowicza znajduje się podobizna Królowej Jadwigi. Podobno właśnie tak za życia wyglądała patronka Inowrocławia.

Zobacz wideo: W Bydgoszczy nagrywana jest muzyka do filmu o Wyszyńskim

Podobizna Królowej Jadwigi, to jeden ze skarbów Muzeum im. Jana Kasprowicza prezentowanych na 90-lecie tej placówki.

A oto co na ten temat piszą przedstawiciele muzeum: "Autorem podobizny jest Aleksander Borawski (1861-1942) - polski artysta i konserwator zabytków. Trudnego rzemiosła konserwatora uczył się w Paryżu, a zdobytą wiedzę wykorzystywał pracując w Warszawie, Nieborowie, Petersburgu.

W lipcu 1919 r. legendarny opiekun wawelskiego wzgórza prof. Adolf Szyszko Bohusz powierzył mu funkcję kustosza najświętszej polskiej kolekcji – zbiorów wawelskich. W latach 30. A. Borawski mieszkał w klasztorze jasnogórskim, a w czasie wojny w częstochowskim przytułku dla biednych. Zmarł 31 października 1942 r. Na nagrobku na warszawskich Powązkach tytułowany jest artystą malarzem i rzeźbiarzem.

W 1933 r. Aleksander Borawski wydał książkę „Królowa Jadwiga na Wawelu” (pod nazwiskiem autora zamieszczono napis: „Były kustosz zbiorów na Wawelu”). Swą opowieść Borawski zaczyna od pytania: „Czym dla Polaków jest Wawel?”. Odpowiedź znajduje w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego: „Na Wawelu wszystko jest Polską...”

Na stronie 67 natrafiamy na prezentowany dzisiaj wizerunek opisany tymi słowy: „Wizerunek odtworzony na podstawie czaszki, odnalezionej w grobie, w r. 1887 oraz portretu z arrasu, z w. XV; na tle: ornament z Pisma Świętego, Orzeł i herb węgiersko-andegaweński Jadwigi z Kurzej Stopy na Wawelu - w. XIV.”

W książce Borawski zamieszcza opinię antropologa prof. Kopernickiego, badającego szczątki królowej: „Jadwiga, wysokiego wzrostu, silnej, prawie męskiej budowy, kształtną była, o wysokiem czole, twarzy podłużnej, proporcjonalnym nosie, pięknych, subtelnie zarysowanych łukach brwiowych i dużych oczach”.

Próbując rekonstruować wygląd Jadwigi pisze: „Urodą mogła przypominać piękną Elżbietę, siostrę Kazimierza Wielkiego, bo w głowie tego króla jest coś, co zbliża dwie odnalezione w grobowcach katedry czaszki – Kazimierza i Jadwigi: typowy nos jastrzębi, duże oczodoły, wysunięta szczęka dolna, dobrze zaznaczona na portretach.”

Swoje antropologiczne obserwacje Aleksander Borawski podsumowuje zestawieniem zrekonstruowanych portretów królów Jadwigi i
Kazimierza Wielkiego".

Trwa głosowanie...

Czy pijani kierowcy powinni mieć zabierane dożywotnio prawo jazdy?

Stop pijanym kierowcom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto