Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław - Tak wygląda obecnie 28 przęseł inowrocławskich tężni. Przechodzą gruntowny remont. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Rozpoczął się ostatni etap remontu inowrocławskich tężni. Objęto nim 28 przęseł solankowego inhalatorium
Rozpoczął się ostatni etap remontu inowrocławskich tężni. Objęto nim 28 przęseł solankowego inhalatorium Dominik Fijałkowski
Część przęseł inowrocławskich tężni pozbawiona została tarniny. To efekt trwającego od kilku dni trzeciego etapu kompleksowego remontu solankowego inhalatorium.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35

od 16 lat

Latem br. informowaliśmy o ogłoszonym przez ratusz przetargu. Miał on wyłonić wykonawcę ostatniego etapu remontu tężni, a także ogrodzenia terenu wokół tego obiektu noszącego imię dra Jana Oseta, jak również odpowiednie zagospodarowanie terenu przy stolikach do gry w szachy i wybudowanie nowych alejek na Skwerze ks. Adama Fabianowskiego w Solankach.

- Na realizację tężniowej inwestycji prezydent Inowrocławia pozyskał fundusze z Unii Europejskiej w ramach projektu „Uzdrowisko Inowrocław, rozwój potencjału endogenicznego regionu” - słyszymy w Urzędzie Miasta w Inowrocławiu.

Ogrodzenie, teren przy stanowiskach do gier stolikowych i alejki zostały już wykonane. Kilka dni temu rozpoczęła się najważniejsza część robót, trzeci, a zarazem ostatni etap kompleksowego remontu tężni.

- Jest to modernizacja 28 przęseł inhalatorium. Polega ona na wymianie wszystkich łat drewnianych, rusztu, podwalin, tarniny oraz podłogi tarasu widokowego - informuje Adriana Szymanowska, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Wspomniana część inhalatorium pozbawiona została już tarniny, która zamienia ściekającą solankę w leczniczy aerozol. Dopiero teraz zobaczyć można dokładnie, jak wygląda szkielet tężni. Taka okazja nie zdarza się często.

Prace remontowe potrwają kilka tygodni. Ratusz przeprasza odwiedzających Solanki oraz kuracjuszy za utrudnienia. W związku z wykonywanymi pracami dostęp do części inhalatorium został zamknięty.

Jak wspomnieliśmy, rozpoczęty kilka dni temu remont odbywa się w ramach trzeciego etapu prac. Pierwszy prowadzono w 2020 r., zaś w maju 2021 r. zakończył się drugi etap prac. Wyremontowano wówczas aż 73 przęsła solankowego inhalatorium. Tak jak obecnie, roboty polegały na wymianie drewnianych łat, rusztu i podwalin oraz tarniny, a także odnowieniu drewnianej podłogi tarasu widokowego na koronie tężni.

Zainteresowanym przypomnimy, ze inowrocławskie tężnie powstawały w latach 1994-2001 za sprawą Społecznego Komitetu Budowy Tężni Solankowych, którym kierował dr Jan Oset. Wzorowano je na obiekcie w Konstancinie. Inowrocławskie inhalatorium jest jednak o wiele większe i ładniejsze od swego pierwowzoru. Kompleks tężniowy w Solankach ma 9 m wysokości i 300 m długości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto