Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław - Trzy policjantki z Inowrocławia zachęcają panie do wstąpienia w policyjne szeregi!

red
Starsza aspirant Justyna Piątkowska, sierżant Dominika Matuszak i posterunkowa Joanna Gawrońska, podzieliły się swoimi refleksjami. Policjantki z Inowrocławia zachęcają inne panie i nie tylko panie, do wstąpienia w policyjne szeregi
Starsza aspirant Justyna Piątkowska, sierżant Dominika Matuszak i posterunkowa Joanna Gawrońska, podzieliły się swoimi refleksjami. Policjantki z Inowrocławia zachęcają inne panie i nie tylko panie, do wstąpienia w policyjne szeregi KPP Inowrocław
Z okazji Dnia Kobiet o swoim przebiegu służby opowiedziały trzy policjantki Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. Starsza aspirant Justyna Piątkowska, sierżant Dominika Matuszak i posterunkowa Joanna Gawrońska, bo o nich mowa, podzieliły się swoimi refleksjami. Tym samym też policjantki zachęcają inne panie i nie tylko panie, do wstąpienia w policyjne szeregi.

Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?

St. asp. Justyna Piątkowska, policjantka z Inowrocławia

- W służbie jestem od 15 lat, obecnie w zespole do spraw profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii wydziału prewencji. Najpierw jednak pełniłam służbę w wydziale patrolowo-interwencyjnym. Następnie przez okres ponad 12 lat wykonywałam zadania w zespole dochodzeniowo-śledczym wydziału kryminalnego, a potem wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją. W tym ostatnim prowadziłam postępowania dotyczące m.in. oszustw w obrocie gospodarczym, głównie oszustw bankowych, ubezpieczeniowych, internetowych, przekroczenia uprawnień oraz sprawy korupcyjne. W dochodzeniówce ważne jest opanowanie rzemiosła, by umiejętnie prowadzić czynności procesowe. Tu również przydaje się systematyczność, skrupulatność, umiejętność wiązania faktów i wyciągania wniosków - opowiada st. asp. Justyna Piątkowska.

Pamięta, że prowadziła sprawę pokrzywdzonej kobiety, która została naciągnięta przez oszusta matrymonialnego.

- Mężczyzna okradł ją z pieniędzy i nakłonił do wzięcia kredytów. Finał sprawy był taki, że sprawca stanął przed sądem i poniósł odpowiedzialność za kilkanaście przestępstw. Miłą niespodzianką dla mnie było to, że kobieta za trudną procesowo sprawę, przysłała na adres komendy pisemne podziękowanie - wspomina st. asp. Justyna Piątkowska.

Od ponad 2 lat pełni służbę w zespole do spraw profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii wydziału prewencji.

- To zupełnie inny charakter zadań. Kontakt z dziećmi, młodzieżą i pozostałymi mieszkańcami ma na celu uświadamianie ich o zagrożeniach. Widzę w tym duży potencjał i możliwość inicjatywy, bo wciąż trzeba proponować adresatom nowe formy zainteresowania sprawami bezpieczeństwa. Wiele akcji profilaktycznych, konkursów, przeprowadzonych zajęć w szkołach, przedszkolach cieszy, gdy widzi się uśmiechnięte twarze dzieci. Dzięki tak licznym działaniom staramy się uczyć, pomagać i wspierać. Cieszy, gdy do rąk tak wielu mieszkańców powiatu trafiają materiały promujące bezpieczeństwo, na przykład odblaski, które potem „świecą” na ulicach - dodaje.

Zajmuje się także zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianymi prawami człowieka.

- By mieć ułatwiony kontakt z osobami wymagającymi od nas, czyli policjantów, wsparcia i pomocy, mam okazję uczyć się języka migowego. Taką możliwość dała mi służba. Prywatnie lubię sport i dobrą książkę - zdradza.

Sierż. Dominika Matuszak, policjantka z Inowrocławia

- Jestem w służbie od ponad 3 lat. Obecnie jako policjant wydziału ruchu drogowego. Do moich zadań należy dbanie o bezpieczeństwo uczestników ruchu, egzekwowanie od nich przestrzegania przepisów. Bardzo ważna jest także edukacja i wsparcie ich. Podczas służby przydaje mi się znajomość języków. Zdarza się bowiem, że podczas kontroli drogowej trafiam na cudzoziemca. Dlatego znajomość języka angielskiego i rosyjskiego mi w tym pomaga - opowiada sierż. Dominika Matuszak.

Bywają w służbie sytuacje niespodziewane.

- Miałam sytuację, że w kolizji drogowej uczestniczyło dziecko. By zminimalizować dziewczynce stres, uspokoić ją, zabrałam ją do radiowozu, pokazałam wyposażenie, zaopiekowałam się nią. Robiłam wszystko, by dziewczynka nie płakała. Udało się, bo emocje opadły. Zdarzają się sytuacje trudne, ale umiem się w nich odnaleźć. Gdy okazało się, że jakiś mężczyzna podczas jazdy samochodem dostał ataku epilepsji i uderzył w inny pojazd, udzielałam mu pierwszej pomocy do czasu przyjazdu pogotowia - wspomina.

W służbie pomaga jej komunikatywność, bo z ludźmi trzeba umieć rozmawiać, wytłumaczyć sytuację na drodze.

- Czuję się w tym dobrze. Podczas interwencji, gdy mężczyzna chciał odebrać sobie życie, pomogła mu rozmowa ze mną i nie doszło do tragedii - zdradza.

Są też w służbie miłe chwile i zdarzają się podziękowania, nawet za mandat.

- Ukarałam mężczyznę za prędkość, a gdy uświadomiłam, że może zginąć w wypadku albo zabić kogoś innego, przyznał mi rację i podziękował. Lubię, gdy podczas kontroli pojazdu są dzieci. Wręczam im odblaski, a za to otrzymuję pełne buzie uśmiechów. Mam swoje zainteresowania i pasje. Lubię czytać książki kryminalne, pływać oraz wszelką aktywność fizyczną - opowiada.

Post. Joanna Gawrońska, policjantka z Inowrocławia

- W służbie jestem od 1,5 roku. Obecnie jako policjant wydziału patrolowo-interwencyjnego. Moje zadania to dbanie o ład i porządek publiczny. Dlatego głównie zajmuję się patrolowaniem, w celu zapobiegania przestępstwom oraz wykroczeniom ale też w celu ich ujawniania. Często biorę udział w interwencjach różnego rodzaju, w tym ulicznych i domowych. Każda z nich jest inna i często nieprzewidywalna, dlatego pomaga mi determinacja - podkreśla post. Joanna Gawrońska.

Doskonale pamięta zaginięcie trójki dzieci z placówki opiekuńczej.

- Brałam udział w ich poszukiwaniu i tak po ludzku martwiłam się, czy uda się je odnaleźć. Odetchnęłam, gdy dzieci się odnalazły i były całe i zdrowe. Cieszy mnie, gdy mogę pomóc ludziom. Pamiętam sytuację, gdy podejmowałam interwencję w związku z próbami samobójczymi dwóch osób, udało się temu zapobiec, bo moja determinacja i kolegi z patrolu oraz umiejętna negocjacja zapobiegły tragediom. To takie „małe sukcesy” - wspomina.

W służbie, podczas rozmów z ludźmi, pomaga jej cierpliwość.

- Często po prostu na miejscu interwencji trzeba uspokoić nerwową sytuację. Bywa, że służba to sytuacje z pozoru drobiazgowe, ale ważne. Gdy pomogłam starszej kobiecie z ciężką torbą pokonać schody, obdarowała mnie uśmiechem. Prywatnie lubię sport, biegam, słucham muzyki - zdradza.

- Każda z policjantek spełnia się w innych zadaniach. Predyspozycje, które mają dają im siłę w służbie i czują, że się w niej realizują. Nie zamieniłyby się na inne zajęcie, bo to co robią lubią i robią z myślą o innych, a o to przecież chodzi. Działaj, pomagaj, nieś pomoc innym. W tym dzisiejszym dniu, Dniu Kobiet, sylwetki naszych koleżanek policjantek, niech będą refleksją i zachętą do wstąpienia do służby dla innych. Po prostu dołącz do nas! - komentuje asp. szt. Izabella Drobniecka, rzecznik prasowy policji w Inowrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto