Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław - Za oknami potężne mrozy, a sztuczne lodowisko w Inowrocławiu zamknięte. Dlaczego?

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Kiedy w Inowrocławiu zostanie otwarte lodowisko? I dlaczego nie zostało otwarte do tej pory? - dopytują inowrocławianie
Kiedy w Inowrocławiu zostanie otwarte lodowisko? I dlaczego nie zostało otwarte do tej pory? - dopytują inowrocławianie Archiwum/ Dominik Fijałkowski
Z lodowisk mogą korzystać mieszkańcy Radzynia Chełmińskiego, Grudziądza, Włocławka, Mogilna, Torunia, ale nie Inowrocławia. Dlaczego? - Aby otworzyć lodowisko, potrzebujemy przynajmniej tydzień do jego zamrożenia. Niestety technologia wymaga prawie 10 dni - odpowiada Magdalena Kimek, dyrektor OSiR Inowrocław.

Kiedy w Inowrocławiu zostanie otwarte lodowisko? I dlaczego nie zostało otwarte do tej pory? - dopytują inowrocławianie.

Pytania te skierowaliśmy do Magdaleny Klimek, dyrektora OSiR Inowrocław.

- Przez parę dni było mroźnie. Aby otworzyć lodowisko potrzebujemy przynajmniej tydzień do jego zamrożenia. Niestety technologia wymaga prawie 10 dni. Nie musimy się dziwić - odpowiada Magdalena Klimek.

Mieszkańcy Inowrocławia się jendak dziwią. Za oknami przez ostatnie dni w Inowrocławiu notujemy potężne mrozy. Zamarzają stawy i jeziora. Grubość pokrywy lodowej na Gople 27 grudnia wynosiła od 5 do 10 cm. Lodowisko w Inowrocławiu jednak nie zostanie otwarte. Dlaczego?

- Radar pogodowy podpowiada, że za chwilę będzie niż, który nie pozwoli na jego otwarcie - odpowiada Magdalena Klimek.

Argumenty dyrekcji OSiR nie przekonują radnego Damiana Polaka.

- Informacja ta brzmi niewiarygodnie, w porównaniu z 2020 rokiem kiedy to 3 stycznia zostało uruchomione lodowisko, a temperatura i zjawiska atmosferyczne poprzedzające otwarcie nie spełniły przesłanek komunikowanych w tym roku przez Urząd Miasta i OSiR - komentuje radny Damian Polak.

- W innych miastach nie było problemu i lodowiska funkcjonują bez żadnych przeszkód, tylko w naszym mieście znowu czegoś się nie da zrobić i szuka się absurdalnych wymówek - dodaje radny.

Poprosiliśmy dyrektor Magdalenę Klimek o komentarz do słów radnego. Oto odpowiedź:

Nadal podtrzymuję swoje stanowisko, że przygotowanie infrastruktury zewnętrznej lodowiska (okres około dwóch tygodni) uzależnione jest od sprzyjających warunków atmosferycznych. Prognozy pogody z początku grudnia br. nie sprzyjały rozpoczęciu procedur technologicznych. Obecnie panująca aura nadal nie daje gwarancji do rozpoczęcia technicznego uruchomienia lodowiska. Codziennie monitorowane są warunki atmosferyczne, które muszą być optymalne do uruchomienia lodowiska.

Obowiązujące obostrzenia w związku z panującym stanem epidemii w kraju oraz wytyczne dotyczące ilości osób korzystających z obiektu mają znaczący wpływ na czynniki ekonomiczne związane z uruchomieniem i funkcjonowaniem obiektu. Dla przypomnienia w obecnym stanie prawnym organizator – w tym przypadku OSiR może udostępnić obiekt w limicie do 30 % osób niezaszczepionych. Podejmując decyzję o otwarciu obiektu kieruję się między innymi zasadami określonymi w art. 44 Ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.) oraz długoterminowymi prognozami pogody, które niejednokrotnie odbiegały od realiów.

Odnosząc się do komentarza Pana Radnego Damiana Polaka informuję, że uruchomione w styczniu 2020 r. lodowisko powodowało liczne problemy techniczne z jego utrzymaniem, wynikające z niesprzyjających warunków atmosferycznych, tj. m.in. topniejąca tafla lodu, tworzące się nierówności w tafli, powodujące czasowe wyłączenia części lodowiska z użytkowania.

Należy podkreślić, że technologie lodowisk są zróżnicowane i trudno je porównywać. Zapewniam, że jeśli warunki atmosferyczne pozwolą na rozpoczęcie procedur umożliwiających uruchomienie obiektu uczynię to bez zbędnej zwłoki.

Porady ratowników Nadgoplańskiego WOPR

Tymczasem:

"Zima to czas zabawy na lodzie, więc korzystaj ze sztucznych lodowisk, które są łatwe do zrobienia" - apelują ratownicy Nadgoplańskiego WOPR.

Zanim jednak wejdziesz, na zamarznięty akwen, zapoznaj się z radami ratowników:

Policjanci kontrolują zamarznięte akweny. Dzielnicowi z Kruszwicy wzięli pod lupę jezioro Gopło.

- Zamarznięte stanowi zagrożenie, gdy ktoś wchodzi na lód. Stąd apel, by nie narażać życia, bo o tragedię nie trudno. Policjanci z kruszwickiego komisariatu w trosce o bezpieczeństwo podczas służby zwracają szczególnie uwagę na Gopło. Jezioro oraz inne akweny na terenie powiatu przymarzły, a niestety nie brakuje tych, którzy próbują „badać” grubość lodu. To niebezpieczne i grozi tragedią. Dlatego patrole nie omijają również terenów przywodnych, aby zapobiegać przykrym zdarzeniom. Policjanci apelują do rodziców o rozmowę z dziećmi, by te podczas wolnego czasu spędzanego na świeżym powietrzu unikały wejścia na lód - podkreśla asp. szt. Izabella Drobniecka z inowrocławskiej policji.

Policjanci apelują do rodziców o rozmowę z dziećmi, by te podczas wolnego czasu spędzanego na świeżym powietrzu unikały wejścia na lód

Policjanci kontrolują zamarznięte akweny w powiecie inowrocł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto