Inowrocław. Zobaczcie portrety Dam Wyklętych. Prezentowane są na wystawie w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Zdjęcia

Red
"Damy Wyklęte", to tytuł wystawy, która oglądać mozna w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Zaprezentowano na niej m. in. portrety kobiet niesłusznie skazanych w czasach stalinowskich i osadzonych w więzieniu w Inowrocławiu
"Damy Wyklęte", to tytuł wystawy, która oglądać mozna w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Zaprezentowano na niej m. in. portrety kobiet niesłusznie skazanych w czasach stalinowskich i osadzonych w więzieniu w Inowrocławiu Nadesłane
W Muzeum im. Jana Kasprowicza oglądać można wystawę portretów po wspólnym tytułem "Damy Wyklęte". Prezentują one kobiety, które w czasach stalinowskich niesłusznie osadzone zostały w więzieniu w Inowrocławiu. Było ono wówczas jednym z najcięższych takich zakładów karnych, do których trafiały panie.

Powstała Toruńska Rada Kobiet

Organizatorami wystawy są: bydgoska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Zakład Karny w Inowrocławiu i Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Pomysł zaprezentowania portretów Dam Wyklętych w inowrocławskim muzeum zrodził się podczas wernisażu, jaki miał miejsce 2 marca br. w świetlicy Zakładu Karnego w Inowrocławiu. Wówczas prace zaprezentowano funkcjonariuszom i pracownikom Zakładu Karnego oraz grupie osadzonych. Zapadła decyzja, że portrety Dam Wyklętych powinny wyjść poza mury więzienne, aby losy walczących o wolną Polskę kobiet poznali mieszkańcy Inowrocławia. Z nieocenioną pomocą w realizacji inicjatywy przyszło Starostwo Powiatu Inowrocławskiego oraz Muzeum im. Jana Kasprowicza udostępniając salę muzealną.

Na wystawie w inowrocławskim muzeum prezentowane są Damy Wyklęte przebywające w powojennej Polsce w inowrocławskim więzieniu. Sportretowane zostały przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku. To 9 kobiet: Irena Szajowska, Ruta Czaplińska, Maria Sobocińska, Maria Szelągowska, Wanda Minkiewicz, Zofia Łuszczkiewicz, Stanisława Rachwał, Janina Wasiłojć oraz Lidia Lwow. Panie te przeszły okrutne śledztwo i otrzymały wyroki za walkę z władzą ludową.

Oprócz portretów prezentowane są również historyczne fotografie Zakładu Karnego w Inowrocławiu pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz fotografie współczesne, które ukazują zmiany jakie inowrocławska jednostka penitencjarna przeszła od lat czterdziestych ubiegłego stulecia do dnia dzisiejszego.

W otwarciu wystawy wzięli udział organizatorzy: prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora IPN Gdańsk, który krótkim wykładem otworzył wystawę, pomysłodawczyni wystawy Magdalena Basińska z Referatu Edukacji Narodowej bydgoskiej delegatury IPN, Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza oraz por. Krzysztof Spała, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Inowrocławiu i uczniowie I Liceum Ogólnolnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Wystawę "Damy Wyklęte" oglądać można w inowrocławskim muzeum do Świąt Wielkanocnych.

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?
sonda]16785[/sonda]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie