Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocławscy parlamentarzyści zainteresowali się problemami osób po usunięciu krtani

RED
Inowrocławscy parlamentarzyści wystąpili do ministra zdrowia w sprawie refundacji dla osób po usunięciu krtani
Inowrocławscy parlamentarzyści wystąpili do ministra zdrowia w sprawie refundacji dla osób po usunięciu krtani Dominik Fijałkowski
Kilka dni temu pisaliśmy o osobach, które przeszły zabieg usunięcia krtani i walczą o refundację akcesoriów medycznych niezbędnych do względnie normalnego funkcjonowania. W sprawie laryngektomowanych, bo tak nazywa się osoby po wspomnianym zabiegu, postanowili interweniować w ministerstwie zdrowia parlamentarzyści z Inowrocławia - poseł Magdalena Łośko i senator Krzysztof Brejza.

Oto treść pisma, jakie inowrocławscy parlamentarzyści skierowali do Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia.

"Szanowny Panie Ministrze!

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora z dnia 9 maja 1996 r. (Dz. U. 2018, poz. 1799) zwracamy się z poniższą interwencją. Co roku w Polsce ponad 1500 pacjentów poddaje się zabiegowi całkowitej laryngektomii. Zabieg ten wykonywany jest z powodu zaawansowanego stadium choroby nowotworowej. Operacja likwiduje połączenie dróg oddechowych z jamą ustną i nosem, co ma negatywny wpływ na komfort życia pacjentów. Zabieg ratujący życie prowadzi do dolegliwości płucnych takich jak: nasilony kaszel, wymuszone odkrztuszanie oraz nadmierne duszności. Infekcje dolnych dróg oddechowych znacznie się nasilają zimą. Skutki operacji z uwagi na utratę zdolności do dźwięcznego komunikowania się z innymi – wpływają również negatywnie na życie społeczne i zawodowe osób, które przeszły zabieg. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że osoby te w czasie epidemii COVID-19 są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem.

Pacjenci po przebytej laryngektomii mają możliwość poprawy warunków życia, niezbędne są do tego wymienniki ciepła i wilgoci HME. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie i ocieplenie powietrza wdychanego do płuc. Sprzęt ten powoduje, że organizm pacjentów wytwarza mniej śluzu, pacjenci mniej kaszlą, a komfort życia znacznie się poprawia. Następuje również polepszenie warunków życia społecznego i zawodowego pacjentów. Środowiska zrzeszające osoby laryngektomowane zwracają się z licznymi apelami i wnioskami, aby sprzęt ten znalazł się na liście produktów refundowanych. Niestety do tej chwili wymienniki ciepła i wilgoci, a także sprzęt niezbędny do ich montowania i zastawki umożliwiające mówienie bez użycia rąk są dla nich niedostępne.

W wielu innych krajach, w Europie i na całym świecie pacjenci mają szeroki, w pełni refundowany dostęp do tego sprzętu. Polska i Rumunia to jedyne kraje Unii Europejskiej, w których brakuje takich refundacji.

Wobec powyższego zwracamy się do Pana Ministra z następującymi pytaniami (wdzięczni będziemy za przesłanie odpowiedzi na adres e-mail: [email protected] oraz [email protected]):
1) Dlaczego wyżej wymieniony sprzęt medyczny nie jest refundowany?
2) Czy Ministerstwo Zdrowia podejmowało jakiekolwiek, skuteczne działania mające na celu rozwiązanie wyżej opisanego problemu? Jeśli tak, to jakie?
3) Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza rozpocząć proces refundacyjny dotyczący tego sprzętu? Jeśli tak, kiedy i jakie działania zostaną podjęte w tym zakresie?
4) Czy Ministerstwo Zdrowia w związku z epidemią COVID-19 wyposażyło lub zamierza wyposażyć organizacje zrzeszające osoby po przebytej laryngektomii - w jakiekolwiek środki zwiększające ich bezpieczeństwo?"

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inowrocławscy parlamentarzyści zainteresowali się problemami osób po usunięciu krtani - Gazeta Pomorska

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto