Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocławska Budowlanka otwarta dla uczniów [zdjęcia]

Renata Napierkowska
ZSP nr 5 czyli popularna Budowlanka w środę przeżywała prawdziwe oblężenie, gdyż szkołę odwiedzali uczniowie, którzy kończą naukę w klasach gimnazjalnych. Oprócz dotychczasowych kierunków szkoła ma kilka nowych propozycji dla kandydatów.

Środa przebiegała w Budowlance pod znakiem drzwi otwartych. Młodzież, która kończy obecnie naukę w ostatniej klasie gimnazjum mogła zapoznać się z kierunkami nauki i poznać zawody, jakie oferuje placówka.

- Niedługo skończą nam się źródła energii takie, jak chociażby węgiel. Coraz częściej trzeba korzystać ze źródeł energii odnawialnej, jak: wiatr, słońce, woda czy ziemia, których zasoby nigdy się nie skończą i są przyjazne dla środowiska. Takie inwestycje zwracają się już po dwóch latach, dlatego pracy dla specjalistów w tej dziedzinie, nigdy nie zabraknie - przekonywali młodszych kolegów do podjęcia nauki w technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej trzecioklasiści Mateusz Dybowski i Mateusz Przybysz.

W Szkole Branżowej będzie można podjąć naukę w zawodach: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter stolarki budowlanej, murarz-tynkarz, monter konstrukcji budowlanych, hydraulik, dekarz, cieśla, zdun.

Ten ostatni to nowość na liście w klasie branżowej. Jak się okazuje jest spore zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów tej właśnie branży. Jedną z niewielu firm, która świadczy tego rodzaju usługi jest zakład Marcina Wudniaka z Torunia.

- Jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów naszej branży. Remontujemy piece kaflowe od tych zabytkowych, po zwykłe, którymi jeszcze wiele osób ogrzewa mieszkania. Montujemy kominki, nie nadążamy z realizacją zamówień - przyznaje mistrz zduński Mariusz Maniewski.

Gimnazjaliści, którzy odwiedzili budowlankę mogli zobaczyć, na czym polega praca zduna. Szkoła oferuje też naukę w technikach, m.in. budownictwa z inżynierią wojskową, renowacji elementów architektury, geodezji, urządzeń i systemów energii odnawialnej czy architektury krajobrazu. Nowością w tym roku są technik inżynierii sanitarnej, budowy dróg oraz dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych.

- Współpracujemy z lokalnymi firmami, gdzie uczniowie zdobywają wiedzę praktyczną, a pracodawcy poszukują i inwestują w młodych fachowców - mówi dyrektor szkoły Danuta Paluszak.

Warto przypomnieć, że inowrocławska budowlanka ma spektakularne osiągnięcia i w ubiegłym roku została uznana za najlepszą szkołę Turnieju Budowlanego „Złota kielnia”.

W czasie drzwi otwartych odbyło się spotkanie Zespołu Doradczego, w skład którego weszli przedsiębiorcy, kadra zarządzająca, inżynierowie, przedstawiciele branży budowlanej, architektonicznej i drogowej. Podczas spotkania podsumowano dotychczasową współpracę, wspólne osiągnięcia oraz rozmawiano o kierunkach kształcenia, które będą uruchomione w nowym roku szkolnym 2018/2019. W spotkaniu z przedsiębiorcami uczestniczyli przedstawiciele starostwa wicestarosta Mirosława Kucol i naczelnik oświaty Robert Gołdecki.

POLECAMY:

Sławomir Sikora w niedzielę zagra w Inowrocławiu [zapowiedź]

INFO Z POLSKI - najważniejsze informacje z kraju 01.02.2018.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto