Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocławska młodzież ma duże problemy emocjonalne. W ich rozwiązaniu pomaga "Galeria Solna" i projekt "Nasz głos"

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
W Galerii Solnej rozpoczął się 4 kwietnia cykl warsztatów dla młodzieży - „Nasz głos”
W Galerii Solnej rozpoczął się 4 kwietnia cykl warsztatów dla młodzieży - „Nasz głos” Dominik Fijałkowski
„Nasz głos”, to nazwa projektu, który Galeria Solna w Inowrocławiu kieruje do młodych inowrocławian, a także do dorosłych, na których pomoc młodzież powinna liczyć.

Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

- Od czasu pandemii widzimy coraz więcej młodych ludzi snujących się bez celu po naszej, jedynej w Inowrocławiu, galerii handlowej. Jednocześnie widzimy coraz więcej przypadków depresji wśród młodzieży, a w naszej galerii obserwujemy coraz więcej młodych grup przestępczych - informuje Emilia Iwanciw-Czerwińska, dyrektor Galerii Solnej.

Inowrocławska galeria podjęła współpracę z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Jeszcze trzy lata temu odnotowywał on rocznie 3 próby samobójcze. Obecnie jest ich w ciągu roku aż 33. 60 procent tych przypadków, to próby odebrania sobie życia przez młodzież, a nawet dzieci. Niestety, dowodzi to m. in. tego, że młode osoby pozostają samotne ze swymi problemami, że choć są u progu dorosłości, nadal potrzebują uwagi i troski ze strony osób dorosłych.

Stąd też Galeria Solna wspólnie z wspomnianym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej przy PCPR oraz Komendą Powiatową Policji w Inowrocławiu rozpoczyna realizację projektu „Nasz głos”. Skierowany jest on do młodzieży, a poprzez młodzież ma oddziaływać na osoby dorosłe - lokalnych decydentów, nauczycieli i na rodziców.

- Oddajemy głos młodym. To będzie nasz projekt, ale Ich głos. Chcemy poznać punkt widzenia najmłodszego pokolenia inowrocławian. Dlatego oddamy im ściany do namalowania graffiti, oddamy im głos w filmie, zorganizujemy wystawę z ich portretami, a także konkurs plastyczny i warsztaty z tworzenia beatów. Chcemy pomóc młodym rozwijać pasje, a zarazem podkreślić obecność młodzieży, zwrócić na nią uwagę dorosłych, skłonić do refleksji i zainspirować - dodaje Emilia Iwanciw-Czerwińska.

Galeria, poprzez CPR, zaprosiła młodzież do udziału w warsztatach. Mają one dać możliwość twórczego wyżycia się, być profilaktyką depresji i okazją do zwrócenia na siebie uwagi.

4 kwietnia rozpoczęły się dwudniowe warsztaty „Nasz głos na ścianie”. To malowanie graffiti z Bartoszem Bujanowskim, autorem najsłynniejszych graffiti oraz zachwycających murali w kujawsko-pomorskim, a zarazem animatorem młodzieży. W warsztatach uczestniczy kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi. Malowidła w postaci graffiti pozostaną na długo na ekranach akustycznych ciągnących się wzdłuż Galerii Solnej.

Także 4 kwietnia wystartowały dwudniowe warsztaty „Nasz głos w filmie”.

- Dziewiątka odważnych młodych ludzi z grupy terapeutyczno-teatralnej działającej w Ośrodku Interwencji Kryzysowej opowie w filmie o tym, jak wygląda świat kiedy ma się naście lat. Film będzie jednym z elementów wystawy, która 7 czerwca pojawi się w Galerii Solnej - opowiada Emilia Iwanciw-Czerwińska.

Z kolei na 6 maja zaplanowano zajęcia warsztatowe pod hasłem „Nasz głos na scenie”. Przeznaczono je dla grupy młodych ludzi, którzy interesują się muzyką i chcieliby nauczyć się tworzyć podkłady muzyczne do swoich tekstów. Zajęcia pozwolą poznać podstawowe funkcje programu do produkcji muzyki i nauczą tworzenia własnych utworów. Poprowadzi je Ratał OER Skiba, producent muzyczny formacji B.O.K, z którą czynnie działa, wydaje płyty oraz koncertuje w całej Polsce, a także za granicą.

Natomiast 7 czerwca, w ramach projektu „Nasz głos na wystawie”, zorganizowana zostanie w Galerii Solnej sesja zdjęciowa z 10 młodymi ludź-mi.

Staną oni przed obiektywem Arkadiusza Wojtasiewicza. Nim rozpocznie się fotografowanie, każdy z modeli przejdzie odpowiednie stylizacje.

Zdjęcia zostaną wyeksponowane na wystawie 7 czerwca, oczywiście w Galerii Solnej.

Tego dnia teatr działający przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej zorganizuje w galerii happening, którego celem będzie zwrócenie uwagi dorosłych na problemy młodzieży. Młodzi odczytają „List do dorosłych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto