Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się zmotywować i rzucić palenie papierosów?

Anna Hankiewicz
Nasze Miasto
Palenie papierosów wyniszcza organizm, ponieważ wywołuje szereg chorób i dolegliwości zdrowotnych.

O to najczęstsze skutki nałogowego palenia papierosów: nowotwory, choroby serca, udar, cukrzyca i niepłodność. Palenie tytoniu jest przyczyną aż 87 procent zgonów osób chorujących na raka płuc. Nałogowi palacze mają problemy z codziennymi czynnościami, np. żwawym pokonaniem kilku schodów.

Palenie zaburza funkcjonowanie niemal wszystkich narządów w organizmie człowieka, powodując m.in. niedotlenienie serca. Ponieważ dym papierosowy drażni drogi oddechowe, może powodować nagłe i silne ataki astmy. Cierpi nie tylko organizm osoby z papierosem w ustach, ale i biernych palaczy znajdujących się w jej otoczeniu. Palacze są obciążeni trzykrotnie wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci niż ludzie niepalący papierosów.

Pozornie miłe wrażenia

Dlaczego tak trudno zerwać z nałogiem? Przyczynę wyjaśnili naukowcy z Baylor College of Medicine w Houston, którzy udowodnili, że nikotyna - oprócz tego, że uzależnia, powoduje, iż mózg lepiej zapamiętuje pozytywne sytuacje, również te, związane z paleniem, tj. rozmowa ze znajomym „na fajce” czy poranna kawa. Każda dawka nikotyny sprawia, że w mózgu podnosi się poziom dopaminy, hormonu przyjemności odpowiedzialnego za odczuwanie miłych wrażeń.

Reakcje osób (nie)palących

Na początku roku w sklepach pojawiły się papierosy w nowych opakowaniach. Zgodnie z ministerialnymi wytycznymi, co najmniej 65 procent powierzchni opakowania muszą zajmować ostrzeżenia zdrowotne o szkodliwości palenia, w tym obrazki.

Wprowadzenie nowej formy ostrzeżeń na wyrobach nikotynowych nie jest inicjatywą polskich władz, lecz działaniem Komisji Europejskiej, która w wielu krajach wprowadziła już Dyrektywę Antytytoniową. - Aby nie patrzeć na przerażający widok na zdjęciu, przekładam papierosy do papierośnicy - mówi Andrzej Szymański z Inowrocławia, który od 25 lat jest nałogowym palaczem.

Szokujące zdjęcia

Na zdjęciach pokazane są faktyczne skutki palenia, np. rak krtani. - Fotografie poruszają zarówno osoby palące, jak i niepalące. Myślę, że o wiele bardziej odstraszają osoby, które nigdy nie sięgnęły po papierosa niż nałogowych palaczy - mówi Aneta Wójcik z Inowrocławia. Szok powoli mija, a zamiast niego pojawia się przyzwyczajenie do widoku drastycznych ostrzeżeń.

Efekt działań

Być może wyższa cena papierosów skłoniłaby większy odsetek osób uzależnionych do podjęcia walki ze swoją słabością do „dymka”. Czy unijna kampania obrazkowa zda egzamin?
Na to pytanie będzie można odpowiedzieć za kilka miesięcy, badając zmiany postaw Polaków wobec palenia. W naszym kraju mieszka 9 milionów palaczy, więc mamy ogromne pole do pracy.

Do końca 2018 roku potrwa kampania o charakterze edukacyjno-informacyjnym pod hasłem „Rzuć dymka” prowadzona przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie, adresowana do kobiet w wieku 40+.

Do kampanii przyłączył się Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarnym w Inowrocławiu.
Celem akcji jest zachęcenie uzależnionych kobiet do podjęcia próby rzucenia palenia oraz ukazanie korzyści z życia bez nałogu.

Płaca minimalna wzrośnie od 2019 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto