Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janikowo. Szkoła Podstawowa zorganizowała jubileuszową edycję powiatowego konkursu "Tu jest Polska"

Maciej Drabikowski
Nadesłane
Szkoła Podstawowa w Janikowie do udziału w konkursie zaprosiła uczniów szkół podstawowych powiatu inowrocławskiego zainteresowanych tematyką swojej Małej Ojczyzny.

Honorowy patronat nad zmaganiami sprawuje od początku swego powstania Towarzystwo Przyjaciół Janikowa imienia Henryka Czamana.

Pogłębianie wiedzy

- Cel konkursu to pogłębienie przez uczniów wiedzy o regionie Kujaw, ze szczególnym uwzględnieniem Janikowa i okolic oraz ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez identyfikację z Małą Ojczyzną, jej krajobrazem, historią i obyczajowością czy folklorem - mówi Danuta Świetlik, wicedyrektor SP w Janikowie. - Mottem konkursu jest fragment wiersza Tu jest Polska autorstwa kujawskiego kowala i poety Franciszka Becińskiego. Pierwszy etap konkursu został przeprowadzony w marcu w dwunastu szkołach z Inowrocławia, Pakości, Kruszwicy, Kościelca, Broniewic, Sławska Wielkiego i Janikowa.

Zostali najlepsi

Do decydującej rozgrywki w Janikowie zakwalifikowano 42 osoby. Finałowy test zawierał różnorodne zadania, związane m.in. z ilustracją, cytatem, opisem.
Wszyscy uczestnicy finałowych zmagań, po pracy nad konkursowym testem, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego SP w Janikowie mogli skorzystać z zajęć sportowych w janikowskiej krytej pływalni „Wodnik”.
Potem czekał na uczniów i ich opiekunów podwieczorek w szkolnej stołówce.

Opowiedzieli o filmie
Ogłoszenie wyników regionalnych zmagań poprzedziło spotkanie z Sebastianem Witkowskim, przedstawicielem Towarzystwa Przyjaciół Janikowa.
Przybliżył zebranym okoliczności powstania i realizacji drugiego odcinka serialu dokumentalnego Historican Tropiciele Prawdy - Makabryczna Noc. Inowrocław 1939.
Witkowski wcielił się bowiem w postać hrabiego Edwarda Ponińskiego z Kościelca, jednej z ofiar krwawej nocy w inowrocławskim więzieniu.
Wrażeniami z planu filmowego podzieliła się również Kasia Witkowska, uczennica SP w Janikowie, która zagrała jedną z córek leśniczego Marcjana Zywerta spod Gniewkowa - innej ofiary samowolnej hitlerowskiej egzekucji nad Polakami.

Klasyfikacja

1. Witold Karólewski (SP nr 4 Inowrocław),
2. Natalia Płuciennik (SP Janikowo),
3. Jan Kwieciński (SP nr 4 Inowrocław),
4. Natalia Wójcik (SP nr 11 Inowrocław) i Bartłomiej Sobczak (SP nr 2 Kruszwica),
5. Igor Olszewski (SP Janikowo),
6. Wiktoria Młodawska (SP Sławsk Wielki),
7. Zuzanna Zaremba (SP nr 4 Inowrocław), Edyta Kolczyńska (SP Sławsk Wielki), Kacper Wojciechowski (SP Broniewice), Wiktor Tschurl (SP nr 11 Inowrocław).

Nagrody książkowe

Laureaci konkursu oraz finaliści otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez gminę Janikowo oraz Radę Rodziców SP w Janikowie.
Konkurs uświetniły recytacje tekstów gwarowych w wykonaniu miejscowych uczniów: Katarzyny Witkowskiej, Natalii Płuciennik i Sebastiana Andrzejewskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto