Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy coraz bardziej zadowoleni z pracy

Anna Hankiewicz
Polacy są coraz bardziej zadowoleni ze swojej pracy
Polacy są coraz bardziej zadowoleni ze swojej pracy
Niespełna 18 procent Polaków rozważa zmianę miejsca pracy - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Work Service. Nasza satysfakcja z pracy w ostatnim czasie wzrosła.

Na tle pozostałych państw Unii Europejskiej Polska wciąż zajmuje czołowe miejsce, jeśli chodzi o pracowitość.

- Gdy praca, którą wykonujesz, nie daje ci radości, a tylko pieniądze, to jesteś śmiertelnie ubogi - powiedział kiedyś Phil Bosmans. Miał dużo racji, ponieważ w pracy spędzamy około 2 tysięcy godzin rocznie.

Szukaj w sieci

Najczęściej szukamy zatrudnienia poprzez kontakty - rodzinę i bliższych lub dalszych znajomych. Ogłoszenia w mediach tradycyjnych nie cieszą się już tak dużą popularnością, jak kiedyś. Statystyczny Kowalski coraz rzadziej wybiera się do urzędu lub na targi pracy w poszukiwaniu posady. Najpopularniejsze są oferty zamieszczane na portalach internatowych i w wyszukiwarkach ofert pracy - prawie 60 proc. kandydatów regularnie przegląda je w sieci, dopasowując wymagania pracodawcy do swojego profilu.

- Chętnie korzystam z serwisów takich jak OLX czy Gumtree, na którym pół roku temu znalazłam pracę. Sprecyzowana oferta pozwala wstępnie zweryfikować, czy spełnimy oczekiwania pracodawcy - mówi Weronika Czarnecka z Inowrocławia. Propozycje opcji rozwoju kariery są również dostępne na stronach internatowych potencjalnych pracodawców, jak i w mediach społecznościowych.

Rynek pracownika

W wielu branżach mamy do czynienia ze zjawiskiem kształtowania się rynku pracownika. Oznacza to, że z jednej strony przedsiębiorcy muszą starać się o znalezienie wykwalifikowanych pracowników, a z drugiej są zobligowani do oferowania wyższego wynagrodzenia.

Z raportu „Barometr Rynku Pracy” dowiadujemy się, że zaledwie 17,9 proc. Polaków zastanawia się nad zmianą miejsca zatrudnienia - to rekordowo niski wynik. Zdaniem specjalistów jest to rezultat odnotowanego w ostatnim czasie wzrostu płac, który ma bezpośredni wpływ na satysfakcję odczuwaną przez pracowników.

Wysokość wynagrodzenia jest decydującym bodźcem motywującym do zmiany miejsca pracy, ale ze statystyk wynika, że traci na znaczeniu. Z analizowanych statystyk wynika, że niespełna połowa pracowników planuje zmienić miejsce zatrudnienia, ponieważ zarabia za mało. Duże znaczenie ma dla nich możliwość awansu, która często bywa impulsem do znalezienia nowej, bardziej perspektywicznej pracy. Pracownik bierze również pod uwagę możliwość samorealizacji, która zdaniem 36 proc. Polaków jest wyjątkowo istotna.

Atmosfera

Co trzeci pracownik odczuwa znudzenie i rutynę, dlatego wypatruje nowego kamienia milowego na ścieżce swojej kariery zawodowej. Co piąty narzeka na złą atmosferę w pracy i negatywne stosunki ze współpracownikami.

- Podwyżka pensji cieszy zaledwie przez kilka tygodni, a problemy w relacjach międzyludzkich uprzykrzają życie przez długie miesiące i prowadzą do poważnych konfliktów, dlatego są jedną z najczęstszych przyczyn zmiany pracy - mówi Krzysztof Górny z Inowrocławia.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto