Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 70-lecia Mechana [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Od mszy świętej i spotkania w murach szkoły rozpoczęły się uroczystości 70-lecia powstania Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 czyli popularnego Mechana.

Rzesze absolwentów z różnych roczników przybyły na jubileusz swojej szkoły do ZSP nr 3. Najstarsi uczniowie, którzy przyjechali, by wspólnie świętować rocznicę powstania szkoły, opuścili mury placówki w 1952 roku. Spotkanie było okazją do wspominania szkolnych lat, dawnych nauczycieli i tych, którzy już odeszli.

- Naukę rozpoczynaliśmy w Mechaniku w 1953 roku, a kończyliśmy w 1957, mija więc już równo 60 lat - mówili absolwenci: Urszula Zaremba, Edward Białecki, Kazimierz Welerowicz, Henryk Dembski, którzy przed laty uczęszczali do tej samej klasy.

- W całej szkole były wtedy tylko dwie dziewczyny, mówiliśmy o nich nasze stokrotki - wspominali panowie.

- Dyrektor Marian Mroziński to wspaniała postać i symbol tej szkoły. To był znakomity wychowawca i nauczyciel, choć nieraz jednego czy drugiego z nas zdzielił dziennikiem przez łeb - przypominał Andrzej Kornaszewski.

Dalsze uroczystości odbyły się w teatrze. Uczestniczyli w nich m. in. wiceminister MEN Marzanna Drab, kurator oświaty Marek Gralik, doradca wojewody Jacek Tarczewski, wicestarosta Włodzimierz Figas, wiceprezydent Wojciech Piniewski wraz z przewodniczącym rady Tomaszem Marcinkowskim, wicewójt gminy Inowrocław Marek Karólewski, który jednocześnie jest też absolwentem placówki, a prywatnie ojcem dyrektora Mechana Pawła Karólewskiego.

Uroczystość uświetnił program artystyczny połączony z prezentacją historii placówki.

- Nasza szkoła, mimo różnych nazw, jakie nosiła, stworzyła bogata tradycję, klimat i przede wszystkim połączyła kilka pokoleń ludzi - nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów i absolwentów. Z duma mogą powiedzieć, że tę szkołę kończyli moi wujowie, którzy są tutaj dzisiaj z nami, jako absolwenci, a przede wszystkim kończył ją ten, który zasiał we mnie ziarno ciekawości - mój tata, któremu jestem za to bardzo wdzięczny. Nasza szkoła zawsze mogła się pochwalić sukcesami i osiągnięciami naukowymi i sportowymi. Kadra pedagogiczna nigdy nie bała się wyzwań, co więcej ta bogata tradycja, której spadkobiercami zostaliśmy - zawsze mobilizowała, motywowała i zobowiązywała - podkreślał dyrektor Paweł Karólewski.

- Jestem związany z tą szkolą od 1957 roku, byłem jej uczniem i nauczycielem. Jak przechodzę Dworcową, to zawsze zdejmuję czapkę przed szkołą – wspominał podczas uroczystości Tadeusz Bogusz ze Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Mechaniczno – Elektrycznego, które było współorganizatorem jubileuszu i cyklicznie organizuje spotkania dla byłych uczniów.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto