Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłopot ma kłopoty przez...miasto

Renata Napierkowska
Tuż za granicą gminy Inowrocław przy ulicy Marcinkowskiego powstać ma ocynkownia ogniowa. Inwestorem jest firma Inter Metal. Budowie uciążliwego zakładu przemysłowego sprzeciwiają się mieszkańcy Kłopotu.

Mieszkańcy wsi Kłopot skarżą się na zanieczyszczenia i przekroczone normy zawartości metali w glebie. Ich wieś graniczy bowiem bezpośrednio z miastem, a tuż za przysłowiową miedzą rozpościera się strefa przemysłowa. Sen z oczu od kilku miesięcy spędza im wizja budowy ocynkowni ogniowej, którą chce pobudować firma Inter Metal.

- Plany zagospodarowania pochodzą z 2012 roku, jednak wcześniej nikt z nami tego nie konsultował. O budowie ocynkowni dowiedzieliśmy się niedawno. Była rozprawa administracyjna, jednak władze miasta nie słuchają naszych argumentów i nie liczą się z gminą – mówi sołtys Jolanta Kubiak.

Słowa te potwierdzają pozostali mieszkańcy Kłopotu.

- Nasze posesje przez płot będą graniczyć z tą inwestycją – martwią się Halina Jargieło oraz Elżbieta i Andrzej Gancowie.

- Ogródki działkowe znajdują się w odległości 100, 150 metrów od działki Inter Metalu. W planie jest zapis o uciążliwości nie przekraczającej poza teren działki, na której będzie ona prowadzona. A przecież hałas i emisja metali nie zatrzyma się na granicy działki firmy – dodaje przedstawiciel osiedla w Kłopocie, Zygmunt Flinik.

- Jak Inofama pobudowała ocynkownię, to trzeba było zlikwidować ogródki działkowe. To samo czeka Kłopot – twierdzi Stanisław Jałoszyński.

Nie tylko jednak mieszkańcy wsi będą narażeni na emisję szkodliwych substancji i hałas, ale również inowrocławianie posiadający domki w tym rejonie. Sęk w tym, że większość z nich nie wie, że w sąsiedztwie ma powstać ocynkowania.

- O rozprawie administracyjnej dowiedziałem się dzień wcześniej od wójta gminy Inowrocław. Większość mieszkańców tej dzielnicy w ogóle o niej nie wiedziała. Nie było żadnych konsultacji społecznych, nie otrzymaliśmy też informacji o planach związanych z zagospodarowaniem tej działki jako zarząd osiedla, a nasza opinia w tej sprawie powinna być wiążąca. Myślę, że nieprzypadkowo tak się stało - nie kryje oburzenia Grzegorz Piątek, członek Zarządu Osiedla Stare Miasto.

Mieszkańców Kłopotu wspiera wójt gminy Inowrocław.

- Przyczyną kłopotu w Kłopocie jest miasto, które nie powinno zapominać, że jesteśmy sąsiadami. W Kłopocie są grunty rolne, więc nic dziwnego, że społeczność wsi nie chce uciążliwego przemysłu za miedzą. Będziemy wspierać inicjatywy naszych mieszkańców i udzielać im pomocy prawnej, bo tu chodzi o przyszłość tej wsi – deklaruje wójt Tadeusz Kacprzak.

Firma Inter Metal nie zamierza zrezygnować z inwestycji. Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy budowa ocynkowni, jednak jak zapewnia prezes firmy inwestycja zostanie zrealizowana według najnowszej technologii.

- Ocynkowania powstaje w strefie przemysłowej, tam gdzie miasto wyznaczyło tereny inwestycyjne. Nie rozwijamy przemysłu w strefie uzdrowiskowej, tylko w miejscu do tego przeznaczonym. Obiekt będzie wyciszony zgodnie z wymogami środowiskowymi – zapewnia prezes Inter Metalu Maciej Kaczalski, który podobne argumenty przedstawiał podczas rozprawy administracyjnej.

- Powstanie ocynkowni oznacza zagładę dla naszej wsi. Hałas i emisja pyłów metali nas zniszczą. Będziemy walczyć z bezdusznością władz miasta do końca – zapowiadają mieszkańcy Kłopotu.


Nowe zdjęcia obwodnicy Inowrocławia [zdjęcia]

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto