Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety z Gnojna wiele talentów mają [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Jedna jest specjalistką od lepienia pierogów, inna od szydełkowania, kolejna ma talent malarski, praktycznie każda ma jakąś dziedzinę, w której się specjalizuje. Panie z KGW spotykają się codziennie, by przygotować wszystko do Wielkanocy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Gnojnie od dziesięciu lat wchodzi w skład Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław. Kobieca organizacja ma jednak znacznie dłuższą tradycję w tej miejscowości, bo KGW w Gnojnie
zawiązało się 70 lat.

- Wcześniej miałyśmy siedzibę w pałacu, potem w budynku mleczarni w tym samym miejscu, gdzie dziś jest świetlica. W 1988 roku wybudowano w miejscu mleczarni remizę i od tej pory, tutaj mamy swoje pomieszczenia - wspomina Cecylia Wrońska.

Niektóre kobiety pomagały przy budowie nosząc i czyszcząc cegły z rozbiórki. Każda z pań w kole słynie z innych zdolności i umiejętności. Cecylia Wrońska jest specjalistką od robienia pierogów. W lepieniu prawdziwą mistrzynią jest natomiast Zuzanna Grobelska.

- Dzięki nim na wszystkich konkursach kulinarnych wygrywamy - mówi Barbara Zięba, przewodnicząca KGW.

Helena Olszewska specjalizuje się w szydełkowaniu. Spod jej rąk wychodzą zgrabne koszyczki, ozdobne „ubranka” dla wielkanocnych jajek, a na gwiazdkę misternie wykończone szydełkową koronką bombki, gwiazdeczki czy aniołki.

Agnieszka Świątek to artystka - malarka. Jej obrazy: pejzaże, martwe natury, portrety, można było podziwiać na wystawie w inowrocławskim muzeum. Maria Walaszczyk wyczarowuje wspaniałe ozdoby z siana: zajączki, kurki.... Irena Gawron, Anna Drelich i Gabriela Babij robią wszystko i znakomicie czują się zarówno w kuchni, jak i przy robótkach ręcznych, jak chociażby wyrabianie świątecznych stroików.

Zofia Rosińska słynie z pysznego sernika i babki gotowanej. Jak przyznają zgodnie jej koleżanki, ciasta w jej wykonaniu rozpływają się w ustach.

Przewodnicząca Barbara Zięba piecze i zdobi smakowite mazurki, a poza tym zajmuje się sprawami organizacyjnymi i zaopatrzeniem.

- Przed Niedzielą Palmową spotykamy się codziennie, żeby zdążyć z produkcją ozdób. Będziemy miały stoisko w Galerii Solnej - opowiada Barbara Zięba.

Panie jeżdżą na wszystkie odbywające się w powiecie festyny i konkursy i zawsze przywożą jakieś nagrody. Wyjeżdżają też na wycieczki. W tym roku planują trzydniową wyprawę na Mazury. Chcą zwiedzić Świętą
Lipkę i Wilczy Szaniec.

- Odkąd jesteśmy w stowarzyszeniu, to coraz częściej wychodzimy do ludzi, bierzemy udział w imprezach – mówią panie z Gnojna.

Marzy im się jeszcze remont świetlicy i w kwietniu budynek zamieni się
w plac budowy.

- Roboty jest mnóstwo. Trzeba wymienić okna, centralne ogrzewanie, drzwi wejściowe i ocieplić budynek, ale cieszymy się, że ta inwestycja doszła do skutku – mówi przewodnicząca.

Członkinie KGW w Gnojnie: Anna Drelich, Gabriela Babij, Zofia Rosińska, Cecylia Wrońska, Helena Olszewska, Zuzanna Grobelska, Agnieszka Świątek, Irena Gawron, Maria Walaszczyk, Barbara Nowakowska, Maria Kaczmarczyk i przewodnicząca Barbara Zięba.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto