Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Drużyna Zespołu  Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II...

Kościelec najlepszy w ogólnopolskiej olimpiadzie "Silni Sportem"! [zdjęcia]

Drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kościelcu (gm. Pakość) zajęła pierwsze miejsce w Olimpiadzie Sportowej „Silni Sportem” klas mundurowych zorganizowanej w ramach II Tygodnia Międzynarodowego, przez Wydział Bezpieczeństwa Narodowego oraz Zespół ds. Procesu Bolońskiego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. W zawodach uczestniczyło 8 zespołów z Polski zaproszonych przez Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie (była Akademia Obrony Narodowej) i jeden zespół międzynarodowy złożony ze studentów z wymiany międzynarodowej programu Erasmus+. Organizatorzy przygotowali dla zespołów klas mundurowych trzy konkurencje: - Ratownictwo wodne – konkurencja polegała na przetransportowaniu parami rannego przez dwie długości basenu. - BubbleSoccer – odmiana futsalu. Zespoły pięcioosobowe grające w dmuchanych kulach. - Wojskowy tor przeszkód – ośmioosobowe zespoły wyposażone w karabiny ćwiczebne musiały pokonać slalom, przewroty, pokonanie przeszkód (skrzyni), czołganie i transportować rannego. Liczył się czas ostatniego zawodnika na mecie. Zawody otworzył ppłk dr inż. Andrzej Soboń. Wytłumaczył zasady i przebieg Ogólnopolskiej Olimpiady Klas Mundurowych „Silni Sportem”, m.in. zasady punktacji poszczególnych konkurencji: zwycięzca otrzymywał 9 punktów, drugi zespół 8 punktów itd., ostatni jeden punkt. Uczestnicy zaczęli od ratownictwa wodnego. Uczniowie ZSP w Kościelcu zajęli drugie miejsce z czasem 56,5 sekundy, tracąc do zwycięzców LO w Ciechanowie 1,5 sekundy. Pozostałe ekipy uzyskały czasy powyżej jednej minuty. Następnie uczestnicy jednocześnie brali udział w dwóch pozostały konkurencjach. Zawodnicy z Kościelca rozpoczęli od rozgrywek grupowych w BubbleSoccer, gdzie pokonali w grupie LO z Rembertowa 2:1 i ZSP z Chojnej 1:0, dzięki czemu awansowali do trzyzespołowego finału. Czekając na finał wzięli udział w trzeciej konkurencji, czyli Wojkowym torze przeszkód. Przystępując do rywalizacji znane były wyniki pozostałych zespołów i aby wygrać tą konkurencję trzeba było pokonać czas 1:07.23 uzyskany przez studentów z programu ERASMUS+.Drużyna z Kościela spisała się rewelacyjnie uzyskując czas 1:03.77 i w ten sposób wygrywając drugą konkurencję. LO z Ciechanowa zajęło dopiero szóstą pozycję z wynikiem 1:14.52, pozbywając siebie szans na końcowy sukces. Po torze przeszkód zawodnicy wrócili na finałową rozgrywkę BubbleSoccer, do której awansowały zespoły ZSP Kościelec, LO w Ciechanowie i ZSP w Skierniewicach. Nasza drużyna pokonała zespół z Ciechanowa 2:0 i zespół ze Skierniewic po rzutach karnych 1:0 (0:0 w regulaminowym czasie, a także w dogrywce), dzięki czemu wygrała drugą konkurencję i zdobyła w klasyfikacji ogólnej 26 punktów na 27 możliwych. W nagrodę uczniowie zostali nagrodzeni złotymi medalami, które wręczył ppłk Andrzej Soboń, drugie miejsce zajęło LO z Ciechanowa z 20 punktami, a trzecie miejsce ZSP ze Skierniewic z 13 punktami. Jednocześnie ppłk Soboń zapowiedział, że jako obrońcy tytułu w przyszłym roku drużyna z Kościelca również otrzyma zaproszenie na olimpiadę. Barw drużyny z ZSP w Kościelcu bronili: Paweł Żmudziejewski, Fabian Zdrojewski, Hubert Płachecki, Kacper Małkowski, Patryk Karolewski, Krzysztof Wiśniewski, Michał Głowacki i Sebastian Biskup (uczniowie pierwszych klas mundurowych). Uczniów przygotował Piotr Baranowski. Piotr Baranowski: - Zawody zorganizowane w profesjonalny sposób. Należą się słowa pochwały chłopakom, za trud włożony w przygotowanie do zawodów, a także w pełne zaangażowanie do końca zawodów, kiedy już było wiadomo, że wygrali olimpiadę, a pozostały jeszcze mecze finałowe w BubbleSocccer. Jednocześnie chciałbym podziękować panu Maciejowi Żmudziejewskiemu i innym ratownikom z basenu w Barcinie za udostępnienie profesjonalnego sprzętu ratowniczego, a także przekazanie swojej wiedzy i przeprowadzenie szkolenia dla uczniów naszej szkoły. Chciałbym zwrócić uwagę, że byliśmy najmłodszym zespołem z pośród startujących drużyn (wszyscy uczniowie z klas pierwszych). Jednocześnie zapraszam do naszej szkoły uczniów klas trzecich gimnazjum, którzy chcieliby rozwijać się i kontynuować naukę w klasach mundurowych, aby oni w przyszłości mogli rywalizować z uczniami podobnych klas z całej Polski i na terenie całego kraju. Kolejne zawody Ogólnopolskie z udziałem uczniów naszej szkoły już od 31 maja do 2 czerwca w Zakopanem.