Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie pisał listy do więźniów z Amnesty International

Redakcja
Łukasz Żołądź
Akcja wspierania prześladowanych więźniów, czyli XIV Maraton Pisania Listów potrwa 14-15 grudnia.

Organizatorzy z polskiej sekcji Amnesty International organizują maraton już po raz czternasty i przekonują, że można zignorować jeden list, ale tysiące listów mają niezwykłą moc. W zeszłym roku z Polski w obronie prześladowanych obrońców praw człowieka wysłano ponad 180 000 listów.

Zobacz też: KRAKÓW. Weekend za darmo: imprezy, koncerty, sport i wydarzenia [wstęp wolny]

Amnesty International to międzynarodowa organizacja walcząca o prawa człowieka na świecie. Za swoje działania została nagrodzona pokojową nagrodą Nobla w 1977. Jedną z najsłynniejszych akcji jest coroczny maraton pisania listów do więźniów sumienia. Ręcznie pisane, indywidualne dowody niezgody na łamanie praw człowieka są wyrazem solidarności z prześladowanym. Od chwili powstania organizacja uratowała już ponad 17 tys. osób, którym groziła kara śmierci, niezasłużone więzienie, tortury i inne szykany.

O tym jak wielką moc mają setki listów przekonała się Mutabar Tadżibajewa z Uzbekistanu, która spędziła 900 dni na "wyspie tortur" z czego 700 w izolatce. Dzięki akcji Amnesty International władze Uzbekistanu zwolniły Mutabar z więzienia w 2008 roku. - Tylko te listy dawały mi siłę - wspomina uwolniona kobieta.

W zaszłym roku ludzie na całym świecie napisali ponad 1,5 miliona listów, w tym ponad 180 tysięci apeli pochodziło z Polski. Kraków może się poszczycić tytułem najaktywniejszego polskiego miasta - co roku krakowianie wysyłają najwięcej listów.

- W tym roku piszemy listy w imieniu m.in. Ihara Cichaniuka aktywisty z Białorusi, dr Tun Aung, który jest więźniem sumienia w Birmie, obrońców praw człowieka z Hondurasu pracujących w COFADEH - Komitecie Krewnych Osób Zatrzymanych i Zaginionych czy walczącej o sprawiedliwość Miriam López z Meksyku - wyjaśnia Kama Reiter, jedna z organizatorem.

Pełna lista osób, których bronimy oraz dodatkowe informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej: www.PiszemywKrakowie.pl

Oficjalne otwarcie maratonu odbędzie się w sobotę 14 grudnia w godz. od 11.00 w Nowej Prowincji. Akcja trwa w sobotę od 12.00 do północy oraz w niedzielę 15 grudnia w godz. od 10.00 do 17.00. Listy będzie można pisać w siedmiu miejscach: kawiarniach/klubach - Nowa Prowincja (ul. Bracka 3-5), Cafe Gołębia 3 (ul. Gołębia 3), Forum Przestrzenie (ul. Marii Konopnickiej 28) , Alchemia (ul. Estery 5) oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (ul. Rajska 1), Nowohuckim Centrum Kultury (aleja Jana Pawła II 232). Dodatkowo w Wytwórni (ul. Ślusarska 9) - akcja po raz pierwszy potrwa nieprzerwanie 24 godziny.

Organizację Maratonu w Krakowie poparli do tej pory między innymi prof. Andrzej Zoll, rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto listy podczas maratonu napisali wielokrotnie eurodeputowani Róża Thun i Bogusław Sonik, aktorzy Krzysztof Globisz i Jan Peszek oraz poeta Bronisław Maj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto