Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kruszwica. Rowerami wokół jeziora Gopło. Tę trasę trzeba przejechać. Sprawdźcie, którędy biegnie i jakie atrakcje czekają na niej. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Start i meta trasy rowerowej wokół jeziora Gopło znajduje się w Kruszwicy, pod siedzibą Nadgoplańskiego Oddziału PTTK
Start i meta trasy rowerowej wokół jeziora Gopło znajduje się w Kruszwicy, pod siedzibą Nadgoplańskiego Oddziału PTTK Dominik Fijałkowski
Wśród najpopularniejszych tras rowerowych województwa kujawsko-pomorskiego z pewnością umieścić należy tę wokół jeziora Gopło. Liczy sobie 68 kilometrów.

Bez względu na to czy będziemy ją objeżdżać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czy też w stronę przeciwną, start i meta znajdować się będą na parkingu pod siedziba Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy przy ul. Podzamcze 1, w bezpośrednim sąsiedztwie Mysiej Wieży. Nim więc rowerzyści wyruszą na szlak, mają okazję zwiedzić ten gotycki zabytek nad Gopłem.

A oto opis trasy, której pierwsza część biegnie wzdłuż zachodniego brzegu Gopła. Spod siedziby PTTK (stojąc tyłem do Mysiej Wieży) kierujemy się w lewo, na ścieżkę rowerową. Mijamy Klub Żeglarski "Popiel" (po lewej) i stadion (po prawej). Kończy się ścieżka rowerowa. Wjeżdżamy w prawo w ul. Sportową. Po dojechaniu do ul. Poznańskiej kierujemy się w lewo. Kilkaset metrów dalej na rozjeździe w lewo. Asfaltową drogą jedziemy w kierunku Rzepowa, a potem Giżewa, Racic i Lachmirowic.

Z tej ostatniej miejscowości, drogą szutrową, udajemy się w kierunku Siemionek. Uwaga! Przed Siemionkami, w miejscu skrzyżowania drogi szutrowej z asfaltową, skręcamy w lewo, by dojechać do Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach (po lewej stronie drogi). Chwile później skręt w prawo, w kolejna drogę szutrową. Trzymamy się jej głównego przebiegu i dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Wjeżdżamy w nią kierując się na lewo.

Docieramy do Kościeszek. Tu warto zwiedzić drewniany kościół pod wezwaniem Świętej Anny i obejrzeć znajdujący się za nim kamień z romańskim rytem w kształcie krzyża. W Kościeszkach znajduje się też sklep spożywczy, w którym można uzupełnić zapasy picia.

Kierując się na południe docieramy do Rzeszynka. Tutaj, niestety zza płotu, oglądamy ponad 300-letni drewniany spichrz.

Trwa głosowanie...

Boicie się burzy?

Dwa warianty tej samej trasy dookoła Gopła

Z Rzeszynka kierujemy się na Lubstówek. W tym miejscu można wybrać jeden z dwóch wariantów trasy. W pierwszym, tuż przed Lubstrówkiem skręcamy w lewo, w drogę z kamienia wapiennego i jedziemy nią aż do skrzyżowania z drogą asfaltową. Tu skręt w prawo. Kilkaset metrów dalej, po lewej stronie trafimy na punkt widokowy Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Rozciąga się z niego piękny widok na fragment Gopła. Jedziemy dalej (pewien odcinek mkniemy z górki) do skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo na Łuszczewo.

W drugim wariancie jedziemy z Rzeszynka do Lubstówka. W Lubstówku mijamy Świetlicę Wiejską (po lewej) i kawałek dalej skręcamy w lewo. Jedziemy drogą leśną, polną, a na koniec asfaltem i docieramy wprost do Łuszczewa. Na skrzyżowaniu kręcimy w prawo, w główną drogę prowadzącą do Mielnicy. Po drodze będzie jeszcze skrzyżowanie. Główna droga biegnie na Skulsk, a my skręcamy w lewo, na Mielnicę.

Pamiątkowe zdjęcie w Mielnicy z odrzutowcem w tle

Wjazd do Mielnicy, po lewej stronie, za płotem Gminnego Ośrodka Kultury stoi odrzutowiec Su-22. Można tam podejść i wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle wojskowej maszyny.

Jedziemy dalej, aż do skrzyżowania z drogą Skulsk - Tomisławice. Tam skręcamy w lewo, na Przewóz. Po drodze przejeżdżamy przez most na Noteci, a dokładniej kanale Warta-Gopło. Docieramy do Przewozu, a tam na skrzyżowaniu, przy którym po prawej stronie znajduje się kaplica, skręcamy w lewo, na Połajewo. Po przejechaniu tej miejscowości, przez Połajewek docieramy do Mietlicy. To kolejne miejsce postoju. W Mietlicy znajdują się bowiem pozostałości grodziska Goplan, mające ponad tysiącletnie pochodzenie.

Od Mietlicy do Kruszwicy

Od Mietlicy trasa goplańska wiedzie przez Złotowo, gdzie dobija prom na Gople. Dalej przejeżdżamy przez Popowo (miejscowość z Pałacem i plażą nad Gopłem) i Ostrowo (gotycki kościół przy drodze). Z Ostrowa kierujemy się na Witowiczki. Dojeżdżając do tej miejscowości skręcamy w lewo w kierunku Chełmiczek. Docieramy do drogi krajowej nr 62. Niestety, trzeba na nią wjechać skręcając w lewo, by po około kilometrze dotrzeć do zjazdu na Tarnówek (skręt w lewo). Kolejnymi miejscowościami, przez które pojedziemy będą Rusinowo i Gocanowo. W Gocanowie znów trzeba zjechać na ruchliwą DK nr 62, by po kilometrze dotrzeć do ścieżki rowerowej, którą z Grodztwa dotrzemy do Kruszwicy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kruszwica. Rowerami wokół jeziora Gopło. Tę trasę trzeba przejechać. Sprawdźcie, którędy biegnie i jakie atrakcje czekają na niej. Zdjęcia - Gazeta Pomorska

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto