Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kruszwica - W Kruszwicy powstanie pierwsza łąka kwietna. Gdzie?

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Tak prezentuje się łąka kwietna przy alei Niepodległości w Inowrocławiu
Tak prezentuje się łąka kwietna przy alei Niepodległości w Inowrocławiu Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu
Maki, chabry, babki lancetowate, lny, dziurawce, szałwia - takie mieszanki rodzimych nasion roślin jednorocznych i wieloletnich zostaną wysiane na pierwszej łące kwietnej w Kruszwicy.

Gmina Kruszwica wspólnie z Zakładami Tłuszczowymi Kruszwica S.A. przystąpiła do utworzenia w Kruszwicy łąk kwietnych.

- Łąki pełne kwiatów to według ekologów najlepszy sposób na nękające miasta susze i upały. W tym roku pierwsza łąka powstanie przy ulicy Solidarności w Kruszwicy - zdradza Joanna Dzikowska z kruszwickiego ratusza.

Dodaje, że zastępowanie trawników pożytecznymi i pięknymi łąkami kwietnymi staje się ogólnopolskim trendem w planowaniu zieleni miejskiej.

- Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik. Zapobiega to również tak zwanemu efektowi podnoszenia temperatury w miastach. Łąki wzbogacają ubogi ekosystem miejski oraz stanowią tętniące życiem oazy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów - pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków. Łąka pomaga chronić owady zapylające, dając im pokarm i schronienie. Działa przy tym kojąco na ludzi, stanowiąc miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów - wylicza Joanna Dzikowska.

Trwa głosowanie...

Chciał(a)byś mieć łąkę kwietną przy swojej ulicy?

- Gminy odgrywają bardzo ważną rolę w zapewnieniu pszczołom odpowiednich warunków życia - zadbaniu o ich bazę pokarmową, czyli roślinność bogatą w nektar i pyłek oraz miejsca do gniazdowania. Samorządy dysponują terenami, z których na co dzień korzystają mieszkańcy, ale które równocześnie mogą być cenne dla pszczół. Łąki kwietne na niezagospodarowanych do tej pory obszarach oraz parki, skwery i ulice obsadzone roślinami przyjaznymi pszczołom - kwitnące i pachnące będą cieszyć wszystkich - komentuje Katarzyna Dytrych - przyrodniczka, ekspertka programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Łąki kwietne mają wiele zalet. Po pierwsze – są piękne. Kwitnące w nich kwiaty będą pojawiać się przez cały sezon, zdobiąc ogród. Poza tym łąka wymaga znacznie mniej pracy niż trawnik – przede wszystkim niemal nie trzeba jej kosić (robi się to najczęściej dwa razy w roku). A to oznacza i zaoszczędzony czas, i energię potrzebną do zasilania kosiarki.

Łąka wymaga też znacznie mniejszych ilości wody niż tradycyjny trawnik. W dodatku jeśli dobrze dobierzemy rośliny, będą pięknie wyglądały również w tych miejscach, gdzie nigdy nie uda się stworzyć pięknego trawnika, np. w cieniu czy na nasłonecznionej, suchej ziemi. Nie bez znaczenia jest to, że skorzystają z nich owady zapylające, m.in. pszczoły i trzmiele.

Zakładając łąkę kwietną w ogrodzie nie musimy dokonywać radykalnych wyborów: łąka albo trawnik. Możemy zacząć od kawałka ogrodu, pozostawiając tradycyjny trawnik tam, gdzie nadal chcemy go mieć.

Łąka kwietna w ogrodzie. Podpowiadamy, jak ją założyć, jak p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kruszwica - W Kruszwicy powstanie pierwsza łąka kwietna. Gdzie? - Gazeta Pomorska

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto