Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawskie Nowalijki. Niezwykły piknik kulinarny pod Mysią Wieżą

Dariusz Nawrocki
Kolorowe stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym
Kolorowe stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym Dariusz Nawrocki
Kujawskie Nowalijki to cykliczna impreza, podczas której nie tylko można dobrze zjeść, ale również wspaniale się bawić.

- Jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwe? Nad tym ludzie zastanawiają się od wieków. Myślę, że znaleźliśmy na to pewien sposób. Przede wszystkim trzeba zdrowo się odżywiać, ale i prowadzić zdrowy tryb życia. Dlatego też na tegorocznych Kujawskich Nowalijkach oprócz wspaniałych, zdrowych potraw pojawił się również element sportowy, bieg nowalijkowy - podkreśla Dariusz Witczak, burmistrz Kruszwicy. - Kujawskie Nowalijki powstały po to, by promować to, co wytworzy się na dobrej, kujawskiej ziemi. To, co jest zdrowe i co zdrowiu służy - dodaje.

Mikołaj Bogdanowicz, dziś wojewoda, a przez lata jeden z głównych organizatorów imprezy, mocno podkreśla, że nie byłoby Kujawskich Nowalijek bez Kół Gospodyń Wiejskich.
- To dzięki ich pasji, zaangażowaniu i ciężkiej pracy ta impreza jest tak wspaniała. Ich potrawy smakują wszystkim. Są słynne nie tylko w Kruszwicy i w regionie, ale również w całej Polsce - podkreśla.

W trakcie imprezy zorganizowanej pod Mysią Wieżą przeprowadzono mnóstwo konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich. Panie ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie zdominowały konkurencje na najlepsze potrawy. Zwyciężyły w konkursie na nowalijkową przystawkę, nowalijkowy sernik oraz danie fit.

Za nowalijkową przystawkę nagrodzone zostały również: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie (drugie miejsce) i KGW Godzięba (miejsce trzecie), za nowalijkowy sernik (kolejno) - KGW Wybranowo i stowarzyszenie z Chlewisk, a za danie fit - KGW Kijewo i KGW Godzięba.

Najpiękniejsze stoisko stworzyły panie z KGW Rzepowo. Specjalne wyróżnienie otrzymało natomiast KGW Lisewo Kościelne. Od samego rana reprezentacje KGW rywalizowały przy garnkach w specjalnie zorganizowanej dla celów konkursu kuchni polowej. Zadania miały bardzo poważne. Przez dwie godziny musiały przygotować potrawę i zupę z gęsiny. Gdy minął czas, jury w składzie Jan Kuroń, Anna Dybowska oraz Halina Bielińska przystąpiło do degustacji. Ostatecznie uznano, że najlepszą potrawę z gęsiny przyrządziło KGW Ludzisko.

Miejsca na podium zdobyły również panie z KGW Rojewo i Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław. Nagrodę za najlepszą zupę z gęsiny otrzymało KGW Lisewo Kościelne. Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław zajęło drugie miejsce, a KGW Rojewo - trzecie.

Na kruszwickiej imprezie można było dobrze się najeść, ale i czegoś się dowiedzieć. Goście bardzo chętnie uczestniczyli w pokazach organizowanych przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi oraz Jana Kuronia. Natomiast wieczorem dla wszystkich wystąpił Kabaret Jurki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto