Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Latarnia Morska Rozewie II nosi imię Jana Kasprowicza [zdjęcia]

Janina Sikorska
Dzień 17 czerwca zapisał się złotymi zgłoskami w historii Kujaw i Pomorza. Tego bowiem dnia uhonorowano naszego rodaka, jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku- Jana Kasprowicza, nazywając Jego imieniem Latarnię Morską Rozewie II.

Z inicjatywą nadania Latarni Morskiej Rozewie II imienia Jana Kasprowicza wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W Rozewiu znajdują się dwie zabytkowe latarnie. Pierwszą (Rozewie I) w 1933 r. nazwano imieniem Stefana Żeromskiego, autora m.in. książki "Wiatr od Morza", po 84 latach drugiej latarni morskiej (Rozewie II) nadano imię- Jana Kasprowicza.

Obie te inicjatywy, ta z 1933 r. i ta z 2017 r., nie były przypadkowe. Stefan Żeromski i Jan Kasprowicz uczestniczyli w 1920 roku w przygotowaniu plebiscytu na Warmii i Mazurach. Jan Kasprowicz był wtedy gościem pisarza w jego domku w Orłowie. Tego roku ponownie przyjechał nad morze- tym razem do Gdańska.

Jan Kasprowicz człowiek z nizinnych Kujaw, zafascynowany był przestrzenią morską- pierwsza podróż do Włoch i pierwsze spotkanie z morzem opisywał w listach do żony Jadwigi, kolejną jego "wielką miłością" były Tatry. To w końcu w Zakopanem w dzielnicy Harenda kupił dom – obecnie muzeum, a obok ukochanego domu został pochowany. Teraz "powrócił" nad morze.

Latarnię morską Rozewie II Jan Kasprowicz znał. Mieszkał przez dwa tygodnie w 1922 roku w lewym skrzydle, już wtedy nieczynnej latarni u rodziny latarników Lewandowskich razem z córką Anną i zięciem Władysławem Jarockim znanym malarzem górali, który w Rozewiu namalował kilkadziesiąt obrazów przedstawiających rybaków i pejzaże nadmorskie.

Rozewska uroczystość rozpoczęła się od występu Chóru Męskiego "Echo" z Tczewa, który wykonał pieśń "Baltia" zaczynającą się od słów "Od morza jesteśmy, od morza". Pieśń tę Kasprowicz napisał dla studentów Korporacji Uniwersytetu Poznańskiego na prośbę Romana Dmowskiego. Muzykę skomponował Feliks Nowowiejski.

Do Rozewia przyjechało wiele osobistości: przewodniczący Rady Miasta Władysławowo Stefan Klein, burmistrz Władysławowa Roman Kużel, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Kajut, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzy Litwin, przewodniczący Rady Narodowego Muzeum Morskiego prof. Mieczysław Nurek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza- z siedzibą na Harendzie w Zakopanem Piotr Kyc, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku Jarosław Kuklik, przedstawiciele Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni z kapitanem Andrzejem Królikowskim na czele, reprezentanci Związku Piłsudczyków RP wraz z pocztem sztandarowym, sołtys Rozewia Renata Łojek Ostrowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Fryderyk Tomala i niżej podpisana Dyrektor Muzeum imienia Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Tablicę odsłoniła Dobrochna Sulajewska jej autorka, która powiedziała: "Latarnio Morska Rozewie II bądź dla społeczeństwa kolejnym symbolem umiłowania morza oraz polskiego wybrzeża Bałtyku.Przynoś chwałę Urzędowi Morskiemu w Gdyni za jego troskę o latarnie morskie- ważne elementy polskiego wybrzeża, gwarantujące bezpieczną żeglugę. Rozsławiaj imię Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego jako pomysłodawcy "Blizarium Rozewskiego" oraz rewitalizacji tejże latarni – bohaterki dzisiejszej uroczystości. Sprawiaj satysfakcję miłośnikom twórczości Jana Kasprowicza, jego związków z polskim morzem i wybrzeżem, a w szczególności Rozewiem. Od tej chwili nadaję Ci imię Latarnia Morska Rozewie II imienia Jana Kasprowicza".

Sama tablica jest przepiękna. Z lewej strony umieszczono sylwetkę poety, obok wybija się tekst fragmentu "Baltii":

"Od morza jesteśmy, od morza,
od szumnych bałtyckich wód,
z świeżości ich siłę swą czerpie
nasz polski odwieczny ród..."

W prawym dolnym rogu znajduje się inskrypcja:

"W celu uczczenia pamięci

o nadaniu
Latarni Morskiej Rozewie II

imienia
Jana Kasprowicza
Towarzystwo Przyjaciół

Narodowego
Muzeum Morskiego
tę tablicę w 2017 roku

ufundowało."

Na zakończenie uroczystości, po przemówieniach, z krótkim koncertem wystąpił chór "Echo", a pieśń Baltia wykonał dodatkowo dziewczęcy duet wokalny ze szkoły podstawowej w Pucku.

Dzisiaj na mapie upamiętnień Wielkiego Poety pojawił się brzeg Bałtyku. Tatry i Bałtyk tworzą wspaniałą klamrę spinającą dorobek naszego Jana. Niech jego słowa, jak latarnia, rozświetlają mroki naszej codzienności i prowadzą do szczęśliwego portu.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto