Miasto Inowrocław wesprze nauczycieli podnoszących swe kwalifikacje

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Głos w dyskusji nad projektem uchwały zabierał m. in. Tomasz Marcinkowski (drugi z prawej)
Głos w dyskusji nad projektem uchwały zabierał m. in. Tomasz Marcinkowski (drugi z prawej) Dominik Fijałkowski
Inowrocławscy nauczyciele podnoszący swoje kwalifikacje otrzymają na ten cel wsparcie z budżetu miasta. Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miejska.

- Co roku przedstawiamy radzie projekt uchwały o dofinansowaniu form doskonalenia zawodowego nauczycieli, bo jest to wymóg jaki stawia przed nami Karta Nauczyciela - informowała podczas sesji Magdalena Kaiser, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Inowrocławiu.

W br. miasto na realizację uchwały zabezpieczyło w swym budżecie 300 tys. złotych. W tym, 162 tys. złotych, to środki na pokrycie kosztów podróży służbowych na zajęcia podnoszące kwalifikacje, 130 tys. złotych - na opłaty pobierane za różne formy doskonalenia zawodowego, 2 tys. złotych - na pokrycie koszów druku i dystrybucji materiałów szkoleniowych oraz 6 tys. złotych - na pokrycie koszów wynagrodzenia osób prowadzących zajęcia z zakresu doskonalenia zawodowego.

W uchwale zapisano też, że maksymalna kwota dofinansowania nie może przekraczać 50 proc. kosztów ponoszonych przez nauczyciela.

W dyskusji głos zabrał radny Grzegorz Olszewski z PiS. Proponował, by we wspomnianym wyżej zapisie wprowadzić 60-proc. pokrycie kosztów dokształcania w przypadku nauczycieli kontraktowych, dla których wszelkie szkolenia, studia i inne formy dokształcania są bardzo dużym obciążeniem finansowym.

Odpowiadając radnemu, naczelnik wydziału oświaty zwróciła uwagę, że zabezpieczona przez miasto kwota na dofinansowanie dokształcania nauczycieli i tak jest już poważna. Przypomniała, że w żadnej innej grupie zawodowej pracownicy poszerzający swe wykształcenie na takie wsparcie liczyć nie mogą. Wszystko finansują z własnej kieszeni.

Z kolei Tomasz Marcnkowski, przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał, że przepis mówiący o wysokości dofinansowania mówi ogólnie o nauczycielach, bez dzielenia ich na grupy. Gdyby rada dokonała takiego podziału, połamałaby obowiązujące prawo.

Projekt uchwały o dofinansowaniu form doskonalenia zawodowego nauczycieli pozytywnie oceniły trzy komisje związkowe działające w placówkach oświatowych podległych miastu. Pozytywne opnie wydały też dwie komisje branżowe Rady Miejskiej - Komisja Oświaty i Kultury oraz Komisja Budżetu i Finansów.

Uchwała została przyjęta jednomyślnie. Za głosowało 21 radnych. Nikt się nie wstrzymał, ani nie był przeciw.

Podatek od psa

Wideo

Materiał oryginalny: Miasto Inowrocław wesprze nauczycieli podnoszących swe kwalifikacje - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie