Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto podsumowuje 2019 rok. Wydarzenia kulturalne w Inowrocławiu

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Urząd Miasta Inowrocławia
Co wydarzyło się w naszym mieście, w mijającym 2019 roku jeżeli chodzi o kulturę?

Oto najważniejsze imprezy. Miasto Inowrocław przygotowało podsumowanie:

W styczniu ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli.

W lutym zakochani, ale i nie tylko, spotkali się w Parku Solankowym, by razem spędzić „Walentynki do nieba”. Po raz kolejny wypuszczono lampiony, które rozświetliły niebo, a w Pijalni Wód-Palmiarni można było obejrzeć komedię romantyczną.

W Dzień Kobiet inowrocławianki i inni fani muzyki disco bawili się na koncercie Sławomira.

W czerwcu odbył się Piknik Rodzinny z Volvo promujący ekologiczne autobusy. Przygotowano lot balonem, dmuchańce, pokaz zelektryfikowanych autobusów Volvo, wystawę „MPK kiedyś i dziś” oraz animacje. Dla zgromadzonych zaśpiewali członkowie zespołu DeLuzers oraz gwiazda wieczoru – Urszula.

W czerwcu zorganizowano Święto Wolności i Solidarności. Tak uczczono
30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.

Na początku czerwca w naszym mieście zorganizowano cykl imprez i wspólnego świętowania -Dni Inowrocławia. Tradycyjnie rozpoczęły się one Jarmarkiem Kujawskim. Głównym punktem Dni Inowrocławia były koncerty organizowane na terenie Aeroklubu Kujawskiego. Podczas pierwszego dnia na scenie wystąpiły zespoły: Roxanne-Roxette Tribute Band, IRA oraz Perfect. Drugiego dnia dla publiczności zagrał zespół Szafa Gra, następnie zespół Bad Boys Blue oraz jeden z członków Modern Talking – Thomas Anders.

21 czerwca zorganizowano Święto Królowej Jadwigi, które zostało wpisane w kalendarz imprez kulturalnych. Inowrocławianie rozpoczęli świętowanie od przemarszu orszaku Królowej Jadwigi z placu Klasztornego na Rynek. Tam odbyła się inscenizacja koronacji patronki Inowrocławia, którą przygotowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego. Całość uświetnił występ Chóru Halka. Wieczorem na budynku Zakładu Przyrodoleczniczego ukazał się niezwykle efektowny audiowizualny pokaz, nawiązujący do historii Inowrocławia i do patronki miasta.

W lipcu zorganizowano również XV edycję Zlotu Motocyklowego „Na Soli”. Ulicami miasta przejechała parada motocykli. Były pokazy motocykli oraz popisowe występy akrobacji na jednośladzie.

13 lipca Rynek zmienił się w centrum sztuki ulicznej. Podczas V Art Ino Festiwal na „Królówce” pojawiła się kolorowa instalacja z parasolek. Wszyscy, którzy wzięli udział w zabawie mogli zobaczyć szczudlarzy, występy komików, żywe rzeźby, pokaz street football. Dla dzieci zorganizowano występy, były też konkursy z nagrodami, malowanie twarzy oraz figurki z balonów.

11 sierpnia na Rynku odbył się fantastyczny pokaz ognia i światła. Licznie zgromadzona publiczność z zachwytem oglądała FIRESHOW. Ogniste pokazy były przeplatane muzycznymi występami: grą na harfie laserowej oraz skrzypcach. Nie zabrakło również efektownych pokazów laserowych.

Latem w Inowrocławiu mieszkańcy mogli korzystać z kina plenerowego, oglądając filmowe przeboje.
Koniec sierpnia w Inowrocławiu to gratka dla fanów rocka. W Tetrze Letnim zorganizowano XII edycję Ino-Rock Festival. Podczas tegorocznego festiwalu na scenie wystąpiło pięć zespołów: Joanna Vorbrodt, Lion Shepherd, Crippled Black Phoenix, Antimatter oraz Anathema.

Festiwal Młodych to dwudniowy cykl imprez i spotkań skierowany do inowrocławskiej młodzieży. Podczas pierwszego dnia odbył się koncert zespołu Jeden Osiem L. Drugi dzień rozpoczęto śniadaniem na trawie. Zwieńczeniem tegorocznego Festiwalu Młodych było ostatnie już w tym roku kino plenerowe. Uczestnicy obejrzeli film „Bohemian Rhapsody".

19 września na Rynku odbył się Koncert Wolności. Pod hasłem #KochamiRozumiem zagrały dla zgromadzonych gości kultowe zespoły, których piosenki towarzyszą tysiącom Polaków od wielu lat. Fani mieli okazję usłyszeć na żywo zespoły: Kobranocka, Sztywny Pal Azji oraz Golden Life. Imprezę dla przybyłych fanów rocka wolności poprowadził Krzysztof Skiba.

Koncert Wolności został zorganizowany na zakończenie Forum Polskich Samorządów Miasto 2030.in, które tego dnia odbyło się w Inowrocławiu. Była to dla wielu samorządowców z całego kraju okazja nie tylko do wzięcia udziału w debatach i warsztatach poświęconych rozwojowi polskich miast w oparciu o ochronę środowiska naturalnego oraz klimatu, ale także do spotkań z naukowcami, ekspertami czy przedsiębiorcami.

25 października Kujawskie Centrum Kultury zorganizowało galę pn. „Kopalnia Kultury”, podczas której można było poznać szeroki wachlarz działalności KCK, porozmawiać z instruktorami, a przede wszystkim zobaczyć jak funkcjonują sekcje: wokalna, taneczna, teatralna, plastyczna, malarska, rękodzielnicza i modelarska. Zaprezentowano również nowe logo instytucji.

24 listopada odbył się koncert „Pamięci Mycy”. W wypełnionej po brzegi sali Teatru Miejskiego zespół YA i zaproszeni goście oddali muzyczny hołd swojemu Przyjacielowi - Robertowi Kowalskiemu. Podczas ponad dwugodzinnego spektaklu muzycy wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentowali kilkanaście utworów autorstwa Roberta Kowalskiego. Nie zabrakło też wspominek i krótkiego filmu o Mycy. W holu teatru widzowie mogli obejrzeć okolicznościową wystawę zdjęć ilustrujących karierę Robert, którą od 3 stycznia będzie można oglądać w Galerii Tymczasem.

W 2019 roku mieszkańcy Inowrocławia mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Wkrótce zostanie zaprezentowany kalendarz wydarzeń na 2020 r., a w nim kolejne ciekawe propozycje koncertów, pikników rodzinnych, spektakli i wielu innych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto