Mikołajczewski mistrzem świata, srebro Kailinga na ergometrach [zdjęcia]

KF
Artur Mikołajczewski z Gopła Kruszwica został mistrzem świata w wadze lekkiej w wiosłowaniu na ergometrze. W Alexandrii w USA drugie miejsce w gronie niepełnosprawnych zajął inowrocławianin Jarosław Kailing.

Mikołajczewski, triumfator ubiegłorocznych The World Games we Wrocławiu, właśnie w wiosłowaniu na ergometrze, został zaproszony na mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, które po raz pierwszy odbyły się nie w Bostonie, a w Alexandrii nieopodal Waszyngtonu i to pod auspicjami FISA.

Wioślarz Gopła spisał się i tym razem znakomicie sięgając po złoty medal, a przy tym uzyskał bardzo dobry czas 6.07,4. Do należącego do niego rekordu Polski zabrakło mu zaledwie 0,4 sekundy. Mikołajczewski do ostatnich metrów musiał odpierać ataki Austriaka Matthiasa Taborskiego - 6.09,8 oraz Nowozelandczyka Alistaira Bonda - 6.10,6.

Na mistrzostwa zaproszeni zostali też polscy wioślarze niepełnosprawni, medaliści mistrzostw Europy z Amsterdamu. Krzysztof Pikulski, aktualny wicemistrz Europy i zdobywca złotego i srebrnego medalu w poprzednich dwóch czempionatach tym razem zanotował słabszy występ. Słabo widzący wioślarz LOTTO-Bydgostii tym razem skończył rywalizację w kategorii PR3 (ręce - tułów – nogi) na 4 miejscu, z przeciętnym czasem 6.47,4 (w Amsterdamie 6.36.0), za aktualnym mistrzem Europy i świata Słowakiem Milanem Lackovicem 6.32,2, Brytyjczykiem Seanem Gaffney’em - 6.35,2 i kolegą z reprezentacji kraju Robertem Niesyczyńskim - 6.40,8.

W kategorii PR1 (same ręce) startował inowrocławianin broniący barw Startu Szczecin Jarosław Kailing, który sięgnął z czasem 8.53,8 po srebrny krążek. Z kolei w PR2 (ręce - tułów) mistrzem globu został szczecinianin Michał Gadowski - 7.24,4.