Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na Rynku w Inowrocławiu [zdjęcia, wideo]

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
- Jesteśmy bardzo dumni, że na nasz inowrocławski protest przyszło około stu uczniów ze wszystkich inowrocławskich szkół - stwierdziła Zofia Kiestrzyn z I LO w Inowrocławiu, jedna z organizatorek protestu
- Jesteśmy bardzo dumni, że na nasz inowrocławski protest przyszło około stu uczniów ze wszystkich inowrocławskich szkół - stwierdziła Zofia Kiestrzyn z I LO w Inowrocławiu, jedna z organizatorek protestu Dariusz Nawrocki
Około stu osób ze wszystkich inowrocławskich szkół średnich wzięło udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

"Ręce w górę, węgiel w ziemię!", "Jak węgiel, to tylko Roksana!", "Najpierw natura, potem matura!", "Strajkuj z nami ponad podziałami!", "Dzieci i ryby mają głos!", "Czego chcemy!? Zmiany! Kiedy jej chcemy? Teraz!". To tylko niektóre z haseł, które skandowała inowrocławska młodzież w trakcie protestu na Rynku.

Przyszedłem, by wyrazić mój sprzeciw wobec bierności władz na dziejącą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną

- Przyszedłem na ten strajk przede wszystkim dlatego, by wyrazić mój sprzeciw wobec bierności władz na dziejącą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną - tłumaczy Franek Sobociński z II LO w Inowrocławiu.

Uczniowie tłumaczą, że Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest głosem sprzeciwu przeciwko "krótkowzrocznej polityce rządu dotyczącej spraw zmian klimatu". Skupia uczniów i studentów z całej Polski, organizujących marsze klimatyczne, panele dyskusyjne, warsztaty i protesty związane z walką o klimat.

Jesteśmy bardzo dumni, że na nasz inowrocławski protest przyszło około stu uczniów ze wszystkich inowrocławskich szkół

- Jesteśmy bardzo dumni, że na nasz inowrocławski protest przyszło około stu uczniów ze wszystkich inowrocławskich szkół - stwierdziła Zofia Kiestrzyn z I LO w Inowrocławiu, jedna z organizatorek protestu. Zapewnia, że będą kolejne.

Na młodzieżowy protest przybył między innymi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Chcemy żyć w czystym środowisku. Chcemy myśleć o naszej przyszłości jak o przyszłości pełnej zieleni

- Chcemy żyć w czystym środowisku. Chcemy myśleć o naszej przyszłości jak o przyszłości pełnej zieleni, a zieleń to przecież kolor nadziei. Nas nadzieja nie powinna nigdy opuścić. Jesteście wspaniali, jesteście cudowni - mówił do zebranych Ryszard Brejza.

A oto postulaty zgłoszone przez organizatorów protestu:

  • Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
  • Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
  • Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
  • Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
  • Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.
  • Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

W trakcie spotkania młodzież znalazła również czas na wspólną zabawę. Zatańczyli razem między innymi belgijkę oraz kowbojkę.

Wideo

Materiał oryginalny: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na Rynku w Inowrocławiu [zdjęcia, wideo] - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kuracjusz

Świetny protest tym bardziej że na około miasta naszego pełno kominów a biedni kuracjusze płacą klimatyczne

Dodaj ogłoszenie