Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modlitwa, odwiedzanie grobów bliskich i zbiórka na inowrocławskich cmentarzach [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Dzień Wszystkich Świętych przebiegał na inowrocławskich nekropoliach nie tylko na odwiedzaniu mogił najbliższych, modlitwie za zmarłych, składaniu kwiatów i paleniu zniczy, ale również pod znakiem kwesty zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia.

Od trzech lat 1 listopada na inowrocławskich cmentarzach prowadzona jest zbiórka na renowację grobów zasłużonych dla miasta osób przez członków Towarzystwo Miłośników Inowrocławia. Do tej pory odrestaurowano dwa nagrobki: powstańca styczniowego ppor. Antoniego Grzymały-Łagiewskiego i nieznanego powstańca śląskiego. Nowy pomnik postawiony został natomiast na grobie pierwszego prezydenta Inowrocławia Józefa Krzymińskiego.

- Zebrane podczas tegorocznej kwesty fundusze zamierzamy przeznaczyć na odnowienie na cmentarzu Zwiastowania Najświętszej Marii Panny opuszczonego nagrobka zasłużonej nie tylko dla naszego miasta dwupokoleniowej rodziny Łabiszewskich - mówi prezes TMMI Tadeusz Chęsy.

Władysław Łabiszewski żył w latach 1874- 1929 i był znanym lekarzem stomatologii i radcą magistratu. Kierował budową Zakładu Przyrodoleczniczego i Kąpieli Borowinowych, a także powiększył park o tzw. Nowe Solanki. Był pierwszym prezesem Towarzystwa Upiększania Miasta Inowrocławia oraz Towarzystwa Miłośników Parku Zdrojowego.

Zasługi dla miasta i ojczyzny mają tez pozostali członkowie rodu Łabiszewskich. Syn Władysława - Adam, który żył w latach 1910 - 1978 był inżynierem pilotem i bronił polskiego nieba w 1939 roku oraz uczestniczył w eskadrach RAF w bitwach o Anglię. Drugi syn Jan pełnił natomiast funkcję inspektora stomatologii na miasto i powiat inowrocławski.

W rodzinnym grobie spoczywa również prof. Klementyna Łabiszewska-Jaruzelska urodzona w 1913 roku. Była ona lekarzem medycyny i stomatologii , wybitnym specjalistą w dziedzinie ortodoncji i ortopedii szczękowej. Karierę naukową rozwijała na Śląskiej Akademii Medycznej. Napisała ponad 150 publikacji naukowych i przyczyniła się do rozwoju placówek ortodontycznych. urodziła się w Inowrocławiu, była absolwentka II LO im. Marii Konopnickiej, żołnierze Armii Krajowej i powstańcem warszawskim. Zmarła w 2007 roku.

- Rodzina Łabiszewskich niewątpliwie zasłużyła na godne jej upamiętnienie - podkreśla prezes towarzystwa, Tadeusz Chęsy.

Na inowrocławskich cmentarzach kwestowali we Wszystkich Świętych nie tylko członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia ale również i jego sympatycy.


Zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach

Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju - 26 października 2017.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto