Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysia Wieża w Kruszwicy

red.
PTTK Oddział Nadgoplański w Kruszwicy
Mysia Wieża w Kruszwicy sławę zawdzięcza legendzie o złym Popielu zjedzonym przez myszy. Magii średniowiecznej baszcie wznoszącej się nad Gopłem dodaje czakram - gruczoł ziemi emitujący dobroczynną energię. Miejsce mocy ma się znajdować pod wieżą.

O tym, czy czakram, czy też legenda działa z większą siłą, warto przekonać się na miejscu. Co do Popiela, który schronienia przed rozgniewanymi gryzoniami bezskutecznie miał szukać w wieży, to gwoli prawdy należy się nam wyjaśnienie. W czasach legendarnego okrutnika, kiedy tereny położone nad Gopłem zamieszkiwali Goplanie i Polanie, murowanej warowni jeszcze tu nie było. Stanęła kilka wieków później w miejscu drewnianego grodu. I taka też musiał być wieża – pułapka na Popiela.

Zobacz zamek: Wenecja

Dzisiejsza Mysia Wieża, wznosząca się nad Kruszwicą na 32 metry, jest pozostałością po zamku zbudowanym przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Widać przy niej także fragmenty murów. W średniowieczu warownia była wyspą połączoną z lądem zwodzonym mostem. W ruinę zamkowe mury obrócili Szwedzi w 1657 r. Z wysadzonej w powietrze budowli ocalała jedynie wieża, udostępniona do zwiedzania pod koniec XIX wieku. Na jej szczyt prowadzi 109 schodków. Poza widokami na malowniczą okolicę, atrakcją wspinaczki są ekspozycje prezentujące dzieje Kruszwicy i przyrodnicze walory Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Zobaczymy tu również kamienne kule armatnie, odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze dawnej warowni. Ponadto ściany Mysiej Wieży zdobią fotosy z filmu Jerzego Hoffmana pt. „Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem”. Jest i pierwowzór - do czasów przedchrześcijańskich nawiązuje wystawa poświęcona Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu, autorowi „Starej Baśni”.

Mysia Wieża - Oddział Nadgoplański PTTK, ul. Podzamcze 1, 88-150 Kruszwica, tel. 52 351 53 03, 351 53 80, e-mail: [email protected].

Zwiedzanie: od połowy kwietnia do października, codziennie w godz. 8.00-18.00. Bilety: normalny - 6 PLN, ulgowy - 5 PLN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto