MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na ich oczach rodzą się mamy. Położne z Inowrocławia opowiadają o swojej pracy

Anna Grochowina
Położne pełnią rolę psychologów, mentorek, troskliwych opiekunek, które jak nikt inny znają potrzeby ciężarnych kobiet.
Położne pełnią rolę psychologów, mentorek, troskliwych opiekunek, które jak nikt inny znają potrzeby ciężarnych kobiet. dr Filip Racinowski
Bycie mamą pozwala odkryć mocne strony kobiety, o których wcześniej nie miała pojęcia. W dniu rozwiązania każdej z nich towarzyszy położna, która jest świadkiem narodzin dziecka, ale i mamy.

Położna przygotowuje ciężarną do porodu, odpowiada na wszystkie pytania i rozwiewa wątpliwości, gdy przyszła mama przeżywa prawdziwą huśtawkę emocjonalną.

- Trzeci trymestr to wyjątkowy czas przybliżający do dnia, w którym mama pozna swoje dziecko. Czeka na pierwsze spojrzenie, dotyk, zapach i jego bliskość. Niejednokrotnie wyobraża sobie moment, kiedy będzie mogła przytulić swoje maleństwo. W tym oczekiwaniu towarzyszą jej rozmaite emocje - począwszy od wielkiej radości, wzruszenia, podekscytowania i euforii, ale też często niepokoju - zauważa Renata Lustyk, położna Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu.

- Emocje związane są przede wszystkim z wątpliwościami „czy dam radę?”. To radość przeplatana ze zmęczeniem porodowym i upragniona chwila szczęścia, gdy maluszek jest w ramionach mamy - mówi mgr Małgorzata Ratajczak, położna, trener, pedagog, wykładowca i konsultant laktacyjny szkoły rodzenia „Medius”.

Przyszłe mamy podkreślają, jak istotna jest rola położnej. - Każda historia porodowa jest wyjątkowa i jest wielkim przeżyciem dla kobiety. W trakcie rozmów z pacjentkami odkrywam, jak często zaskoczone są, jak wielką rolę w ich porodzie odgrywa położna, która to w tym czasie opiekuje się kobietą, dba o bezpieczeństwo matki i dziecka, a następnie pomaga w procesie połogu - podkreśla Anna Stadler położna prowadząca szkołę rodzenia i poradnię laktacyjną.

- Nasze pacjentki bardzo często dziwią się, że „nie było tak źle”. Są mile zaskoczone, że poród może być spokojny, pełen bliskości, poczucia bezpieczeństwa, w towarzystwie bliskiej osoby - zaznacza Anna Mazur, położna.

Położna pełni rolę psychologa, mentorki, troskliwej opiekunki, która jak nikt inny zna potrzeby ciężarnej. Za każdym razem uczestniczy w niezwykle emocjonującym cudzie narodzin. Jest to intymna chwila, która zostaje w sercu na całe życie.

- Po przyjściu na świat dziecka mamy cieszą się, zapominając o bólu i zmęczeniu. Dotykają maleństwa, całują je. W tym momencie włącza się instynkt macierzyński i odpowiedzialność za drugiego człowieka. Wiedzą, że tulą w ramionach swój największy cud - opowiada Anna Jankowska, położna.

Jaka jest pierwsza reakcja świeżo upieczonej mamy na widok dziecka? - Ogromna ekscytacja i łamanie się głosu, łzy szczęścia w oczach oraz mnóstwo pytań, czy dziecko jest zdrowe - mówi Karolina Rolirad, położna.

Wraz z pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny, zmieniają się życiowe priorytety. - Moment narodzin to chwila, w której kobieta zapomina o wszystkim, co było i o tym, co ją otacza. Liczy się tylko jej dziecko, a cały świat zmienia się w jednej sekundzie - mówi Julia Sulewska, położna.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na ich oczach rodzą się mamy. Położne z Inowrocławia opowiadają o swojej pracy - Gazeta Pomorska

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto