Polecamy

Była to już XVII edycja Władysławów, nagród ekologicznych przyznawanych przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im © Dariusz Nawrocki
[1/35]

Nagrody ekologiczne "Władysławy" [zdjęcia]

Była to już XVII edycja Władysławów, nagród ekologicznych przyznawanych przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.

Uczniowie inowrocławskiej "Królówki" już od 17 lat poszukują wśród dorosłych ciekawych form działań na rzecz ochrony środowiska. Są one ocenianie, a najlepsze nagradzane statuetkami "Władysławów".

W tym roku uczniowie analizowali 30 propozycji. 18 z nich uzyskało nominacje. W drodze głosowania wskazali zwycięzców. Poznaliśmy ich na czwartkowej gali.

To dla mnie zaszczyt

W tym roku nominacje w kategorii "człowiek" otrzymali: Mariusz Gawarecki - nauczyciel geografii oraz edukacji dla bezpieczeństwa w Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu oraz Dorota Gawron - nauczycielka biologii i chemii w Gimnazjum nr 1 w Inowrocławiu. Człowiekiem roku został Przemysław Stefański - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Gniewkowie. Jego pasją są ornitologia i hodowla ptaków takich jak między innymi: bocian, żuraw, kury, karolinki, mandarynki. Ma też sową, którą opiekuje się od pisklęcia, gdy znalazł ją ranną.

- Już sama nominacja to dla mnie wielki zaszczyt. Dziwię się jednak kapitule, że mi ją przyznał. Nawiązałem pewną więź ze zwierzętami w swoim ogrodzie. Gdyby mogły mówić, też byłyby bardzo zdziwione. Nie może być normalny ktoś, kto od dziecka znosi do domu wszystko co żyje i kto każdą wolną chwilę biega z aparatem fotograficznym po rowach, bagnach, trzęsawiskach i krzaczorach. Tę nagrodę dedykuję wszystkim moim bliskim, dzięki którym mogę to robić i którzy mieli cierpliwość, żeby to znosić. Szkoda, że niektórzy z nich nie są już wśród nas i nie mogą tego widzieć. Myślę, że widzą to z góry - wyznał Przemysław Stefański.

Zdrowa żywność to lek

W kategorii "firma" statuetkę otrzymała Spiżarnia Kujawska z Inowrocławia (nominacje: Eko-Matys i Zakład Produkcji Wód w Inowrocławiu). - Podstawowym lekiem jest zdrowa żywność. I na tej bazie budujemy w tej chwili przedsięwzięcie, które nazwaliśmy "Spiżarnia Kujawska" - tłumaczyła po odbiorze statuetki Zofia Ośmiałowska. Zachęcała młodzież, by sięgała po zdrowe produkty i unikała tych o bardzo długiej dacie ważności do spożycia.

Laureatem nagrody w kategorii "gospodarstwo rolne" została "Brassica" Zbigniewa Lebiedzińskiego w Dziennicach (nominacje: Gospodarstwo Ewy i Jacka Bubacz z Inowrocławia oraz Macieja Migdała z Leśnianek). - Zawsze twierdziłem, że im bliżej natury, tym będzie nam lepiej. Kisimy kapustę i ogórki. Nie używamy żadnych konserwantów. Trudno było nam zwyciężyć z dużymi gospodarstwami. To trwało trzy lata, ale opłacało się. Mamy dobrą sprzedaż. Działamy wyłącznie na rynku lokalnym - podkreślał Zbigniew Lebiedziński.

Nominacje w kategorii inwestycje otrzymali: Alstal Budownictwo Alojzy Szczupak - za wybudowanie biogazowni na terenie Zakładów Mięsnych Viando oraz miasto Gniewkowo - za rozbudowę oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody oraz Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa - za inwestycje proekologiczne. "Władysława" od młodzieży odebrał Jan Gapski, prezes KSM. - Dziękujemy za zauważenie naszych starań. Termomodernizacja, którą spółdzielnia przeprowadziła w ostatnich latach dała efekt w postaci tego, że dzisiaj kupujemy o 52 procent mnie ciepła niż jeszcze 15 lat temu. Już dzisiaj z tego powodu zaoszczędziliśmy ponad 50 milionów złotych - mówił prezes. Dodał, że tym samym spółdzielnia przyczyniła się do poprawy jakości powietrza w Inowrocławiu.

"Władysława" w kategorii "produkt" za swój Bio Groszek otrzymała firma Bonduelle z Gniewkowa (nominacje: miód z pasieki Michała Skowrona z Lachmirowic oraz regranulat firmy Plastmar z Balczewa), a w kategorii "placówka oświatowa" -Przedszkole nr 14 Muzyczna Kraina z Inowrocławia (nominacje: Szkoła Podstawowa nr 9 w Inowrocławiu i Szkoła Podstawowa w Ściborzu).

Przedszkolaki z Muzycznej Krainy dały wspaniały występ. Galę uświetnił również koncert niezwykle uzdolnionej muzycznie młodzieży z "Królówki".

Była to już XVII edycja Władysławów, nagród ekologicznych przyznawanych przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.

Najnowsze wiadomości

reklama