Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowatorskie metody zabiegów chirurgicznych u zwierząt w Inowrocławiu [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Renata Napierkowska
Coraz częściej tradycyjny skalpel, nie tylko w leczeniu ludzi ale i zwierząt, jest zastępowany przez specjalistyczne urządzenia.

Jednym z przykładów jest wykorzystywanie endoskopii w zabiegach weterynaryjnych. W Przychodni Weterynaryjnej "Niki" gościli w miniony weekend specjaliści z Lublina, którzy przeprowadzili zabiegi polegające na założeniu stentu do tchawicy u psów.

Taki zabieg wykonuje się przy tzw. zapadzie tchawicy. Choroba polega na zbyt dużej wiotkości tchawicy przez co zamiast mieć otwarte światło, którym powietrze dostaje się do płuc, ulega ona spłaszczeniu i pies ma ogromną duszność. Życie takiego psa staje się ciągłym koszmarem. W ciężkich przypadkach każdy oddech niesie za sobą ogromny wysiłek wielu grup mięśni nie biorących udziału w prawidłowym oddychaniu a mimo to, porcja powietrza która trafia do płuc jest ciągle niewystarczająca by komfortowo funkcjonować.

- Tchawicę można porównać do rury w odkurzaczu- sztywne ożebrowanie powoduje, że jest ona cały czas drożna. Lżejsze zapady tchawicy powodują problemy oddechowe tylko w momencie zwiększonego wysiłku. Lub nagłego stresu czy pobudzenia. Kiedyś takie choroby rozpoznawano na podstawie zdjęć RTG. Niestety ta metoda pokazuje nam tylko ułamek sekundy pracy tchawicy a należy pamiętać, że pracuje podczas wdechu i wydechu ulegając zwężeniu i rozszerzeniu. Może być to przyczyną błędnej interpretacji zdjęcia i błędnej diagnozy. Na ratunek przychodzi endoskopia - można za jej pomocą wprowadzić kamerę, dzięki której możemy obejrzeć wnętrze tchawicy, dostać się do oskrzeli i jeżeli to konieczne - pobrać próbki. Pierwszy endoskop kupiliśmy 10 lat temu – dopiero wtedy zobaczyłem ile można zrobić rzeczy, które były na co dzień dla mnie niedostępne - wspomina lekarz weterynarii Piotr Biegała.

Pojawienie się sprzętu zawsze pociąga za sobą konieczność szkoleń. Jednym z najlepszych ośrodków endoskopowych w Polsce jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Piotr Biegała zaprosił do swojej przychodni lekarzy z Lublina: Krzysztofa Buczka i Dorotę Capiga, którzy wykonali skomplikowany zabieg wszczepienia stentu tchawicy u malutkiego yorka.

- To właśnie tam dzięki uprzejmości kadry z Lublina mogłem podglądać i uczyć się od najlepszych specjalistów. Moim guru był doktor nauk weterynaryjnych Krzysztof Buczek. Wracając z Lublina byłem chory od wrażeń i cudów, które tam wykonują. Kolejny etap to nawiązanie znajomości z lek.wet. Dorotą Capigą, która stworzyła projekt pod nazwą „Endoskopia Weterynaryjna”. Jako że wszyscy się zaprzyjaźniliśmy, to nieśmiało opowiadałem, że inowrocławscy pacjenci czekają tu na nich. Udało mi się namówić doktorów na pierwsze konsultacje w Inowrocławiu. To było kilka lat temu. Jedną z pierwszych operacji, które wtedy wykonaliśmy, było usunięcie endoskopowo ciała obcego. W dużej mierze – nieskromnie mówiąc - dzięki moim staraniom doktorzy Buczek i Capiga zakochali się w Inowrocławiu a ich przyjazdy stały się wydarzeniami cyklicznymi. Zaczęliśmy wykonywać coraz bardziej ambitne zabiegi - pies Suzi, który jest na zdjęciu był jednym z pierwszych u których wykonaliśmy stent tchawicy w naszej przychodni. Jakie to miłe, że pies który miał umrzeć 5 lat temu był w zeszłą sobotę na kontroli stentu i czuje się bardzo dobrze - podkreśla doktor Biegała.

Na zdjęciach z endoskopii i rtg można obejrzeć zabieg u innego yorka, który przyjechał do Inowrocławia na operację z Torunia. Zabieg odbył się w ten weekend, a czworonożny pacjent czuje się po zabiegu jak nowo narodzony. Po zabiegu i wybudzeniu z narkozy psiak bez trudu zaczął oddychać i wskazywał ochotę do zabawy, choć wcześniej z trudem "łapał" powietrze.

- Ważne podkreślenia jest to, że nie można kupić endoskopu, który będzie służył do wszystkiego. Istnieje bardzo wiele zastosowań endoskopii - do wielu z nich są potrzebne inne urządzenia i instrumenty. Oczywistym jest to, że nie zawsze nasi przyjaciele mogą do nas przyjechać z dnia na dzień, a nasza pracownia nie zawsze posiada wszystko co jest niezbędne do przeprowadzenia danego badania lub zabiegu - wtedy staramy się wskazać najbliższy ośrodek w kraju, który dany zabieg wykona. Na szczęście musimy robić to coraz rzadziej - mówi Piotr Biegała.
Endoskopię wykorzystuje się między innymi do: oglądania oraz operowania: przełyku, żołądka i dwunastnicy u psów.
Po zabiegach nie ma szwów, a pies wraca do siebie po kilku godzinach a nie dniach. Za pomocą endoskopu przeprowadza się badania tchawicy, oskrzeli głównych oraz pobierania próbek do badań z tych miejsc, a
także stosuje się do oglądania nosa, nozdrzy tylnych oraz krtani.

- Jesteśmy też coraz bliżej pierwszej w Inowrocławiu operacji laparoskopowej czyli operowania pacjenta na monitorze.
Nie ukrywam, że będzie to spełnienie moich marzeń które narodziły się podczas mojej specjalizacji z chirurgii we Wrocławiu. Tam pierwsze takie zabiegi wykonywaliśmy wspólnie z lekarzami medycyny. Później takie zabiegi wykonaliśmy w Lublinie - mam nadzieję, że jak dobrze pójdzie to pod koniec roku zrobimy pierwszy zabieg już u nas - deklaruje nasz rozmówca.

Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto