Nowe święto państwowe 19 października. Co to za święto? Czy jest wolne od pracy?

MW-G
Nowe święto państwowe 19 października 2019. 19 października 2019 roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

W 2018 roku po raz pierwszy obchodziliśmy 19 października nowe święto państwowe. To Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

W 2018 roku Sejm ustanowił dzień 19 października świętem państwowym. To Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. W 2019 roku będziemy obchodzili to święto po raz drugi.

19 października - nowe święto państwowe. Czy to dzień wolny od pracy?

W 2019 roku 19 października przypada w sobotę. Oznacza to, że w tym roku 19 października nie będzie dniem wolnym od pracy.

19 października nie będzie dniem wolnym od pracy.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych - co to za święto?

19 października 2019 roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To nowe święto państwowe związane z rocznicą porwania księdza Jerzego Popiełuszki 19 października 1984 roku. Wybór daty to dzień porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych - które obchodzone będzie co roku 19 października ma być wyrazem hołdu dla duchownych, którzy swoją postawą "dawali wyraz wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej".

19 października to data nowego święta państwowego. Dzień ten został wybrany jako dzień porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych - to efekt przyjęcia ustawy przez Sejm, której projekt został zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość.

W uzasadnieniu projektu Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych napisano, że chrześcijaństwo i jego wartości, to nieodłączny element historii Polski, w której pojawiają się postaci niezłomnych duchownych.

Święta państwowe w Polsce

  • 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (ustanowiony w 2011, jako święto państwowe)
  • 24 marca - Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (ustanowiony w 2018, jako święto państwowe)
  • 1 maja – święto państwowe, nieformalnie nazywane Świętem Pracy (ustanowione w 1950)
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
  • 8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa (ustanowiony 24 kwietnia 2015 roku)
  • 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (ustanowiony w 29 września 2017 jako święto państwowe)
  • 1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego (ustanowiony w 2009, jako święto państwowe)
  • 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności (ustanowiony w 2005, jako święto państwowe)
  • 19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Czy nowe święto 119 października będzie dniem wolnym od pracy? Tego w 2018 roku chcieli pomysłodawcy, którzy napisali, że „projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt rodzi pozytywne skutki społeczne. Ustanawianie świąt i dni wolnych od pracy należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich i nie jest regulowane prawem Unii Europejskiej. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, zaś intencją wnioskodawców jest, by Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych był obchodzony po raz pierwszy 19 października 2018 roku."

Wypalenie zawodowe - nowy punkt na liście chorób

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe święto państwowe 19 października. Co to za święto? Czy jest wolne od pracy? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie