Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi szefowie strażaków w Kujawsko-Pomorskiem zapowiadają energiczne działania. Ma być lepsza współpraca OSP i PSP

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Strażacy – ochotnicy zawsze są gotowi do akcji i niesienia pomocy poszkodowanym. Często uczestniczą też w pokazach ratownictwa.
Strażacy – ochotnicy zawsze są gotowi do akcji i niesienia pomocy poszkodowanym. Często uczestniczą też w pokazach ratownictwa. Piotr Krzyżanowski
Ochotnicza Straż Pożarna w województwie kujawsko-pomorskim na nowego prezesa. Także Państwowa Straż Pożarna zyskała zastępcę komendanta wojewódzkiego ds. OSP. Obaj zapowiadają energiczne działania, aby poprawić jakość pracy strażaków-ochotników i zapewnić im odpowiedni sprzęt.

Podczas konferencji prasowej w piątek (3 czerwca) w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Mikołaj Bogdanowicz przedstawił obu szefów: nowego zastępcę komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Marka Rusonia - koordynatora ds. OSP w regionie i nowego prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego druha Jarosława Herbowskiego.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wyjaśnił, że dodatkowy komendant PSP, który będzie się zajmował OSP, pojawił się w związku z wprowadzeniem nowej ustawy o OSP. Ta poprawia sytuację w ochotniczej straży i wzmacnia te jednostki, na co druhowie długo czekali.

- W naszym województwie jest 32 tysiące druhów-ochotników, a to cała armia dobrze zorganizowanych ludzi, który ratują życie i zdrowie obywateli. Co prawda w przedziale bojowym jest ich przeszło 10,5 tysięcy, ale to pozwala naprawdę spokojnie przygotowywać się i być dobrze przygotowanym na różne trudne sytuacje – zapewnił Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda przypomniał o tym, że kujawsko-pomorskie jest bardzo doświadczone przez nawałnicę, jaka przeszła w sierpniu 2017 roku. Ale dzięki postawie dobrze zorganizowanych i przygotowanych druhów-ochotników mieliśmy szansę na rozwiązanie wielu problemów mieszkańców. Bogdanowicz zapewnił o swoim wsparciu dla wybranego na 5-letnią kadencję prezesa OSP w regionie Jarosława Herbowskiego.

Ochotnicy dostają już świadczenia

W konferencji uczestniczył komendant wojewódzki PSP w Toruniu nadbryg. Jacek Kaczmarek, który potwierdził, że ustawa o OSP dała "wiele ciekawych rozwiązań i zmian". To m.in. możliwość wypłacania strażakom-ochotnikom świadczeń ratowniczych. W kraju wypłacono już ponad 44 tysiące takich świadczeń, a w Kujawsko-Pomorskiem ponad 2,5 tysiąca.

Komendant wręczył nowemu prezesowi OSP pamiątkowy oryginalny toporek strażacki.

To też może Cię zainteresować

Nowy zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Marek Rusoń powiedział, że sam jest członkiem i jednocześnie prezesem OSP i zna sprawy OSP od dziecka. Bo zaczynał jako członek młodzieżowej drużyny pożarniczej, jeździł na obozy.

Po pandemii, dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa, obozy powróciły. W tym roku wyjedzie na nie kilkuset członków młodzieżowych drużyn. W tym roku jednostki OSP z województwa otrzymają dofinansowanie 15 mln zł 900 tys. zł. Wypłacono już ponad 2,5 tys. świadczeń ratowniczych, zaś najbliższe przekazanie decyzji o kolejnych 30 świadczeniach odbędzie się w przyszłą środę w powiecie świeckim. Od 1 lipca w Ośrodku Szkolenia PSP w Łubiance ruszają kursy dla druhów OSP na prawo jazdy kategorii C, tak aby jak najwięcej posiadało takie uprawnienia i mogło wyjeżdżać do działań ratowniczo-gaśniczych.

- Czeka mnie ciężka praca i myślę, że jej podołam. Mamy w województwie 850 jednostek OSP. W pierwszym roku będę chciał odwiedzić przynajmniej jednostki włączone w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, a mamy ich prawie 250, i porozmawiać z druhami o ich problemach i brakach w sprzęcie – dodał Marek Rusoń.

Prezes chce lepszej współpracy z PSP

- Mój wybór spowodował w województwie dużą niespodziankę, ale myślę, że moje poczynania na tym stanowisku przyczynią się do tego, że wielu nieprzekonanych, którzy uważali, że jednak trzeba iść starą drogą, pójdzie za mną – przekonywał prezes Jarosław Herbowski.

Już zaczynamy podejmować pierwsze decyzje na rzecz poprawy funkcjonowania zarządu wojewódzkiego OSP, który jest dużą i silną organizacją zrzeszającą 32 tysiące społecznie pracujących osób, strażaków wyjeżdżających codziennie do akcji. Przede mną ogrom pracy, aby to poukładać, posklejać. Myślę, że uda mi się tchnąć w zarząd wojewódzki nowego ducha, nowe spojrzenie, otwarcie.

Prezes zadeklarował ścisłą współpracę z PSP i pracę nad poprawą relacji, bo nie ukrywa, że nieporozumienia zdarzają się.

Trzeba dopracować parę spraw

- Nowa ustawa poprawia, udoskonala i docenia ochotnicze straże, ale jest kilka wątków, które trzeba doprecyzować. Trzeba to robić z głową, rozważnie. Należy wsłuchiwać się w głosy ochotników – stwierdził Jarosław Herbowski.

To też może Cię zainteresować

Ustawa dała dodatki operacyjne dla strażaków-weteranów, którzy przez blisko 25 lat wyjeżdżali do akcji i w końcu zostali docenieni. Ochotnik dostał nowe przywileje, doprecyzowano kwestie związane z wszelkimi kursami czy badaniami lekarskimi. Jednak prezes wskazał też na to, że nie doprecyzowano zasad funkcjonowania jednostek OSP. Te zasady powinny być takie same, a niestety poszczególne jednostki wciąż bazują na starych instrukcjach – książkach naczelników, które są archaiczne. Bardzo ważne jest także, aby doprecyzować zasady uczestnictwa strażaków - ochotników w akcjach, tak aby w każdej chwili mogli "urwać się" ze swojej pracy. Bo dotąd zależy to od dobrej woli pracodawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto