Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O kształceniu z inowrocławskimi przedsiębiorcami [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Przedstawiciele starostwa, ZSP nr 3 czyli popularny Mechan oraz inowrocławscy przedsiębiorcy różnych branż spotkali się w Centrum Kształcenia Praktycznego, by utworzyć zespół doradczy dotyczący doskonalenia kształcenia przyszłych kadr i dostosowania ich do zmieniającego się rynku pracy.

- Szkolnictwo zawodowe jest drogie i niedofinansowane, a subwencja dla techników i liceów jest na tym samym poziomie – mówił otwierając spotkanie z przedsiębiorcami naczelnik wydziału oświaty Robert Gołdecki.

Na spotkanie przybyli przedsiębiorcy różnych branż: elektrycznej, mechanicznej, motoryzacyjnej, budowlanej oraz poligraficznej: prezes firmy Eurotherm Janusz Niewiadomski, Tomasz Kłosowski i Mirosław Oreszczenko z przedsiębiorstwa Resmond, Marcin Lewandowski z Inter – Metalu, Janusz Łuczak z Inofamy, Sławomir Kroczyk z przedsiębiorstwa Druk -Intro, Robert Gmurski z Poli i Stanisław Barański z Opak – Met-u. W spotkaniu uczestniczyła też wicestarosta Mirosława Kucol.

- Chcemy znaleźć rozwiązania, by uczniów zachęcić do nauki w szkołach zawodowych i technikach. Struktura kształcenia jest taka, że uczeń idzie na łatwiznę i wybiera liceum. Niestety, winę w tym mają także rodzice, którzy nie wspierają swoich dzieci w wyborze szkoły, po ukończeniu której można znaleźć pracę – mówił dyrektor ZSP nr 3, Paweł Karólewski.

- Uczniowie wybierają szkoły średnie, nie wiedząc, co chcą robić w życiu. Reforma szkolnictwa powinna być już wdrażana od pierwszej klasy szkoły podstawowej, by kształcić ucznia zgodnie z jego predyspozycjami i zainteresowaniami. Chcąc wyjść naprzeciwko oczekiwaniom rynku pracy i pracodawców musimy już dziś podjąć działania, które sprawią, że młodzież zainteresuje się nauką przedmiotów technicznych – przekonywał naczelnik Robert Gołdecki.

Naczelnik chce powołać zespól doradczy przy ZSP nr 3, w skład którego wejdą przedsiębiorcy, kadra zarządzająca, inżynierowie, przedstawiciele branży elektrycznej, mechanicznej, motoryzacyjnej oraz poligraficznej. Jest to pierwszy taki organ doradczy przy szkole ponadgimnazjalnej w powiecie inowrocławskim. Inicjatywa utworzenia zespołu doradczego stanowi kolejny krok w zacieśnianiu współpracy pomiędzy szkołami ponadgimnazjalnymi i pracodawcami w celu doskonalenia kształcenia przyszłych kadr zawodowych oraz dostosowania kierunków nauczania do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Uczestnicy spotkania zwiedzili pracownie Centrum Kształcenia Praktycznego w Inowrocławiu i zapoznali się z jego wyposażeniem.

- CKP ma się czym pochwalić i warto tę ofertę przedstawić młodzieży – twierdzi Stanisław Barański.
Podczas spotkania ustalono, że szkoła dwukrotnie zorganizuje drzwi otwarte dla uczniów i rodziców, przedstawiciele firm i nauczyciele będą zapraszać uczniów szkół podstawowych z całego powiatu do zwiedzania lokalnych firm i zapoznania się z ofertą pracy oraz przygotują krótkie filmy pokazujące, jak funkcjonują poszczególne przedsiębiorstwa, by w ten sposób zachęcać młodzież do kontynuowania nauki w klasach technicznych i zawodowych.


Hipoterapia. Dzieci uwielbiają zajęcia z końmi [wywiad]

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju 18.01.2018

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto