Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrazki inowrocławskie ze stanu wojennego [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Renata Napierkowska
Od złożenia kwiatów przy obelisku w Radłówku, gdzie znaleziono zwłoki działacza Solidarności Piotra Bartoszcze rozpoczęły się obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia przy bazylice odbyło się widowisko plenerowe.

Tak, jak przed 35 laty, 13 grudnia przy inowrocławskiej bazylice można było zobaczyć rozpalone koksowniki i pojazdy z minionej epoki, napić się czarnej kawy i przeczytać ulotki, które rozdawano uczestnikom widowiska pn. Obrazki inowrocławskie ze stanu wojennego i poczuć atmosferę tamtego tak tragicznego dnia w historii Polski, kiedy na ulice wyjechało wojsko i wprowadzono godzinę policyjną. Scenariusz spektaklu przygotował historyk Edmund Mikołajczak, widowisko wyreżyserowała Mirosława Cieślarek, a o oprawę audiowizualną zadbał Krzysztof Prątnicki.

Uroczystości rozpoczęły się w podinowrocławskim Radłówku od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym działacza Solidarności, Piotra Bartoszcze. Ponadto w niedzielę odprawiona została msza św. w kościele pw. św. Krzyża, a po południu w sali koncertowej spotkali się działacze Solidarności. Główne uroczystości odbyły się 13 grudnia przed bazyliką. Widowisko przygotowali i obejrzeli ci, którzy doskonale pamiętają tamten grudniowy dzień 1981 roku.

- Pamiętam, że 12 grudnia prowadziłem zajęcia sportowe w Sokolni. I wtedy zobaczyłem kolumny samochodów wojskowych jadących w stronę Torunia, ale nie skojarzyłem tego z tym, co wydarzyło się o północy. W sobotę wieczorem byłem na spotkaniu rodzinnym i późno wróciłem do domu i byłem zdumiony, jak rano dowiedziałem się o nowej rzeczywistości – wspomina Edmund Mikołajczak, który w 1981 roku był nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 15.

Jako działacz Solidarności i jednocześnie nauczyciel historii nie był ulubieńcem ówczesnych władz, także oświatowych.
- W 1981 roku przypadała 75. rocznica strajków szkolnych w Inowrocławiu w obronie języka polskiego. Chciałem przygotować apel z młodzieżą, żeby upamiętnić te wydarzenia, ale potraktowano to, że nawołuję do strajku teraz. Wokół mnie wytworzyła się taka atmosfera, że zrezygnowałem z pracy w tej szkole – dodaje nasz rozmówca.

W inscenizacji wystąpiła młodzież z gimnazjum nr 2.
- To dla nas wspaniała lekcja historii o czasach, które znamy tylko z opowiadań rodziców i książek – mówią uczniowie.
Obchody zakończyła msza święta i koncert zespołu "Lux Vera".

Czytaj także: Szlachetna Paczka od Galerii Solnej w Inowrocławiu [wideo]

INFO Z POLSKI odc.14 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto